Tynkowanie maszynowe vs ręczne – które lepsze?
Tynkowanie ręczne oraz tynkowanie maszynowe to dwa rozwiązania, które wykorzystać można do wykończenia ścian. Ostateczny wybór powinien zależeć przede wszystkim od decyzji inwestora, ale także ekipy realizującej prace tynkarskie. Obie metody pozwalają na uzyskanie zbliżonych efektów, jednak różnią się sposobem nakładania tynku na ściany. Zatem które z tych rozwiązań jest bardziej efektywne i wydajne?
Tynkowanie ręczne
Ręczne tynkowanie powinno być przeprowadzone przy użyciu pacy, łaty oraz kielni. Aby rozrobić zaprawę, należy wykorzystać także wiertarkę z mieszadłem lub betoniarkę. Prac ręcznych podjąć może się praktycznie każda ekipa tynkarska, jeżeli tylko posiada odpowiednie doświadczenie.
Największą wadą tej formy tynkowania jest jej czasochłonność. Zarzucanie zaprawy to stosunkowo żmudne zajęcie, w związku z czym ręczne tynkowanie trwa dość długo. Na dodatek wymaga precyzyjnego zacierania i wygładzania otynkowanej powierzchni. Dlatego w przypadku konieczności tynkowania całego budynku, metoda ręczna może okazać się wyjątkowo uciążliwa.
Tynkowanie maszynowe
Coraz częściej tynkowanie ręczne zastępowane jest maszynowym, przede wszystkim ze względu na możliwość znacznie szybszego ukończenia prac wykończeniowych. Obecnie bardzo wiele ekip specjalizuje się w pracach tego typu i posiada własny, całkowicie profesjonalny sprzęt.
Tynkowanie maszynowe polega na wykańczaniu ścian przy użyciu specjalnych agregatów tynkarskich, które znajdują się również w naszej ofercie. Masa rozrabiana jest przez agregat, a następnie w łatwy sposób narzucana na powierzchnię ścian przy użyciu węża dołączonego do zestawu. Tynkowanie maszynowe polecamy szczególnie wówczas, gdy konieczne jest wykończenie dużych powierzchni ścian. Ta metoda doskonale sprawdza się również w celu przyspieszenia prac wykończeniowych.
Tynkowanie ręczne czy maszynowe?
Tynki ręczne i maszynowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem nakładania na powierzchnię ścian. Pozostałe etapy prac przebiegają w podobny sposób. Metoda maszynowa jest zazwyczaj bardziej opłacalna, ponieważ tynki maszynowe są nierzadko tańsze od ręcznych. Przewaga tynkowania maszynowego nabiera szczególnego znaczenia w przypadku ścian o dużej powierzchni.
Ekipa posiadająca odpowiednie kwalifikacje jest w stanie wykończyć nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych dziennie, co nie jest możliwe w przypadku prac ręcznych. Dlatego ręczne tynkowanie warto wybrać praktycznie tylko w przypadku niedużych pomieszczeń oraz na powierzchniach trudno dostępnych dla agregatu.
Sprawdź jak wygląda maszynowe tynkowanie z agregatem Kaleta