Jak ograniczyć zużycie materiału używając agregatu tynkarskiego?

Agregat tynkarski stanowi nieocenioną pomoc w pracach budowlanych. Maszyna ta pozwala oszczędzić czas, pieniądze i zasoby: przyspiesza proces tynkowania, wymaga niewielkiego wysiłku fizycznego oraz zapobiega marnowaniu materiału. Tylko czy na pewno?
Okazuje się, że pewne błędy w użytkowaniu sprawiają, że maszyna do tynkowania nie osiąga swojej pełnej wydajności. W efekcie obserwujemy nadmierne zużycie wody, prądu i samego tynku. Jakie to błędy i jak ich nie popełniać?
1. Odpowiednie ciśnienie i przepływ materiału
Podczas pracy kluczowe jest dostosowanie ciśnienia do rodzaju używanej mieszanki. Jeśli będzie zbyt wysokie, to zaobserwujemy nadmierne rozpylanie materiału. Ponadto, należy również wyregulować przepływ tynku i dobrać go do powierzchni i grubości ziaren. Zawsze przed przystąpieniem do pracy warto zatem zapoznać się z zaleceniami producenta co do odpowiednich ustawień.
Pamiętajmy również, aby inwestować w agregat tynkarski o parametrach, które będą odpowiednie do prac budowlanych, które wykonujemy: największe maszyny sprawdzą się przy tynkowaniu dużych powierzchni, a drobne prace lepiej wykonywać ręcznie lub za pomocą mniejszego sprzętu.
2. Odpowiedni rodzaj materiału
Na rynku można znaleźć produkty, które niekoniecznie spełniają standardy jakości. Lepiej jednak zainwestować w mieszanki o dobrej konsystencji i właściwych proporcjach: taki tynk jest łatwy w aplikacji. Pamiętajmy też, że odpowiednia technika nakładania pozwoli na lepsze pokrycie ściany, co zmniejsza konieczność wykonania dodatkowych warstw.
3. Odpowiednie przygotowanie agregatu tynkarskiego oraz personelu
Praca z maszyną zaczyna się jeszcze przed jej włączeniem! Kluczowe do wysokiej wydajności jest regularne czyszczenie sprzętu. Brud czy zaschnięty materiał wewnątrz elementów urządzenia może doprowadzić do blokowania lub nierównomiernego dozowania tynku. W efekcie wydajność pracy znacząco spada.
Warto również zadbać o odpowiednie przeszkolenie operatorów, tak, aby wiedzieli, w jaki sposób pracować z maszyną do tynkowania. Dzięki temu zwiększamy precyzję aplikacji i mamy pewność, że cały proces przebiegnie szybko oraz sprawnie. Co więcej, tynkarze zaznajomieni ze sprzętem nie będą mieli problemów z doborem odpowiednich parametrów czy dysz – zbyt wąska dysza powoduje niewystarczające pokrycie, a zbyt szeroka nadmiernie rozpyla materiał.
Jak widać, maszyna do tynków znacząco ułatwia pracę. Aby mieć pewność, że nie generuje przy tym strat, zainwestuj w rozwiązania z certyfikatami jakości i bezpieczeństwa CE od Kaleta.