Ile kosztuje tynkowanie domu w bieżącym roku? Sprawdź od czego zależą wydatki

Ile kosztuje tynkowanie domu w bieżącym roku? Sprawdź od czego zależą wydatki

Szalejąca inflacja oraz niedobory surowców na rynku budowlanym zbierają swoje żniwo w postaci bardzo wysokich kosztów prac remontowych. Ten aspekt nie omija również tynkowania, którego ceny znacząco poszły w górę. Obecnie za materiały trzeba zapłacić dużo więcej, choć nowoczesne technologie umożliwiają przygotowanie bardziej wytrzymałego tynku maszynowego. Jak dużo zapłacimy za tynkowanie przeprowadzone w tym roku?

Co może wpływać na cenę tynkowania?

Znaczenie ma tu przykładowo jakość zastanej inwestycji, czyli aktualna kondycja ścian, które zamierzamy pokryć świeżą zaprawą. W przypadku nowych budynków niechlujny sposób prac murarskich podnosi koszty tynkowania. Takie powierzchnie trzeba będzie na wstępie dokładnie obrobić i wyrównać, co wiąże się z większym nakładem pracy.

Opłaty za tynkowanie dużego piętrowego budynku mogą być znacznie większe od kosztów remontu parterowego mieszkania. Dodatkowo cenę czasem podbijają zastosowane materiały. Tynki cienkowarstwowe i silikonowe uchodzą za jedne z droższych mieszanek, choć przy wykorzystaniu agregatu i umiejętnym prowadzeniu prac zużyjemy je w mniejszej ilości. Z kolei tradycyjne zaprawy cementowo-wapienne wymagają nakładania w kilku etapach i taki materiał generuje większe straty.

Maszynowe tynkowanie może być nieco tańsze

Część ekip budowlanych przeszła już całkowicie na nowoczesny system wykonywania prac z użyciem agregatu tynkarskiego, choć mniejsze firmy stosują jeszcze ręczne metody. Nie oznacza to jednak, że fachowcy wykonują swoją pracę gorzej, choć tradycyjny sposób tynkowania może generować większe koszty. Opłaty za robociznę przy tynkowaniu ręcznym szacuje się na kwotę 25-45 zł za metr kwadratowy.

Zastosowanie agregatu tynkarskiego może wydać się bardziej opłacalnym sposobem. Usługa najczęściej kosztuje od 60 do 70 zł za metr powierzchni. Choć kwota ta wydaje się większa od stawki za tynkowanie ręczne, warto podkreślić, że jest w niej już zawarta pełna opłata, wliczająca wszelkie przeprowadzone prace oraz koszty materiałów.

Całkowity koszt zależy od wielu czynników

Bardzo często przed rozpoczęciem prac trzeba wykonać prace przygotowawcze, czyli opracować i wyrównać powierzchnię ścian. Jeśli budynek jest w dobrym stanie, zapłacimy około 7 zł/m2 za gruntowanie. Gdy jednak trzeba będzie uzupełnić kilka ubytków, koszty prac przygotowawczych mogą wzrosnąć nawet do 20 zł za metr powierzchni.

Ceny samego tynkowania ściśle wiążą się z zastosowaną metodą prac oraz typem materiału. Jeśli chodzi o produkty cementowo-wapienne, opłaty oscylują wokół kwoty od 50 do 60 zł. Tynki gipsowe są nieco tańsze – w tym przypadku zapłacimy około 30-45 zł za metr. Zaprawy mineralne i dekoracyjne wymagają nieco więcej pracy, przez co koszt ich wyłożenia również będzie wyższy.