Tynk renowacyjny – jak położyć go na powierzchnię?

Tynk akrylowy - jak nakładać?

Zaprawa tynkowa skutecznie zabezpiecza ściany i nadaje im estetycznego wyglądu. Przy suchych powierzchniach wykonanie powłoki nie stanowi większego problemu. Kłopoty mogą pojawić się, gdy mamy do czynienia z już silnie zawilgoconymi ścianami. Niezależnie od tego czy chodzi o wewnętrzną, czy zewnętrzną stronę budynku, ten typ powierzchni wymaga dopasowanej mieszanki. Do zabezpieczenia stosuje się wówczas tynki renowacyjne, które pomagają usunąć wilgoć. Jak to działa?

Czym jest tynk renowacyjny?

To specjalny typ zaprawy wykorzystywany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku do zabezpieczenia wilgotnych ścian. Zalecany jest w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci i wytrącanie soli, która może stać się przyczyną mechanicznych uszkodzeń powierzchni podczas tradycyjnego tynkowania.

Mieszanka bardzo często wykorzystywana jest do pokrycia powierzchni ścian w piwnicy czy pralniach. To również świetny produkt do łazienki oraz budynków, które w znacznym stopniu narażone są na działanie pary.

Jak działa tynk renowacyjny?

Mieszanka nie spełnia jedynie funkcji zabezpieczającej i dekoracyjnej, jak ma to miejsce przy standardowych zaprawach gipsowych oraz cementowych. Tynki renowacyjne po nałożeniu wchłaniają zawartą w ścianach wilgoć i oddają ją do otoczenia w postaci pary wodnej. Zaprawa wiąże również krystalizujące z wilgoci sole, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na strukturę ścian.

Dobrze przygotowany tynk renowacyjny może utrzymać się przez okres 20-30 lat. Po tym czasie najlepiej jest wymienić starą powłokę, bowiem może ona utracić swoje właściwości. W trakcie stosowania tynku warto jednak pamiętać, że jest to jedynie wsparcie w walce z wilgocią. Można je wykorzystać głównie do ścian, które chwilowo poddawane były działaniu wody. Przy poważniejszym zawilgoceniu tynk renowacyjny nie wystarczy, trzeba wówczas znaleźć przyczyny kumulowania się pary i jak najlepiej osuszyć ściany.

W jaki sposób nakładać zaprawę?

Na początku należy odpowiednio przygotować ściany. Trzeba przede wszystkim oczyścić powierzchnię poprzez skucie starego tynku do wysokości ok. 80 cm od miejsca zawilgocenia. Następnie należy usunąć wszelkie ślady zabrudzeń, grzybów i pleśni ze ściany. W trakcie przygotowań podłoża trzeba również skuć spoiny do głębokości ok. 2 cm.

Po upływie ok. 24 godzin przygotowywana jest obrzutka. Można ją nanieść ręcznie lub z użyciem agregatu tynkarskiego. Warstwa powinna mieć grubość ok. 0,5-1 cm. Kolejnego dnia można przystąpić do nakładania właściwej powłoki renowacyjnej. Dobrze jest, gdy ma ona grubość ok. 2-3 cm.

Wygładzenie tynku renowacyjnego można przeprowadzić tydzień później. Wcześniej należy jedynie ściągnąć nadmiar zaprawy i pozostawić szorstką powierzchnię. Ostateczny kształt powłoki nadaje się przy użyciu specjalnej szpachli renowacyjnej oraz tynku cienkowarstwowego.