Styrodur – co to jest? Czy można tynkować jego powierzchnię?

Styrodur - co to jest?

Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych jako ocieplenie budynku. Oprócz niego można skorzystać jednak również z innych surowców, takich jak wełna mineralna lub styrodur. Ten ostatni, choć jest nieco droższy, uchodzi za jeden z lepszych materiałów do zabezpieczenia również podziemnych kondygnacji budynku…

Jakie właściwości ma styrodur?

Styrodur powstaje z polistyrenu ekstrudowanego, z którego wytwarza się również popularny styropian. Odmienny charakter produkcji materiału sprawia, że zyskuje on nieco inne właściwości. Uwagę zwraca przede wszystkim różnica w wyglądzie: podczas gdy styropian jest utworzony ze zbitych kulek polistyrenu, styrodur występuje w formie płyty o jednolitej strukturze i zamkniętych komórkach.

Płyty xps mają bardzo niską nasiąkliwość, dzięki czemu doskonale chronią ściany przed wodą i wilgocią. Materiał jest również w pełni odporny na czynniki atmosferyczne, a styrodur wyłożony na zewnętrznych powierzchniach przetrwa w niezmienionej formie przez wiele lat. Zaletą jest również odporność na działanie substancji chemicznych, dzięki czemu możemy stosować materiał z różnymi produktami budowlanymi.

Płyty xps mają wszechstronne zastosowanie

Głównym zadaniem materiału jest termoizolacja budynków i zabezpieczenie ich przed nadmiarem wilgoci. Styrodur można kłaść zarówno na ściany, fundamenty, podszycie dachowe, podłogę, jak i balkon. Płyty wykorzystuje się również do zabezpieczenia piwnic. Dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła lambda, materiał uchodzi za jeden z lepszych izolatorów.

Wyróżniamy kilka rodzajów styroduru, które można zastosować do zabezpieczenia różnych powierzchni, na przykład:

  • płyty o krawędziach prostych najczęściej układa się pod podkładem podłogowym,
  • płyty o krawędziach na pióro-wpust można zastosować przy izolacji dachu,
  • płyty o gładkiej powierzchni mają uniwersalny charakter i mogą być wykorzystane przy każdej ścianie,
  • płyty z powierzchnią karbowaną stosuje się najczęściej do zabezpieczania powierzchni zewnętrznych, pokrywanych zaprawą tynkową.

W jaki sposób wykończyć ściany wyłożone styrodurem?

Gładką powierzchnię styroduru najczęściej wystarczy pomalować. Można do tego celu wykorzystać farby wodorozcieńczalne lub akrylowe. Musimy pamiętać o tym, by wybrany produkt nie zawierał rozpuszczalnika, który mógłby wejść w reakcję z materiałem ociepleniowym. Podczas klasycznego malowania farbę nanosi się dwukrotnie za pomocą pędzla, wałka lub agregatu natryskowego.

Na niektóre warianty styroduru można nakładać zaprawę tynkową. Do tego celu nadaje się płyta o karbowanej powierzchni, która dzięki nierównościom znacznie lepiej zwiąże zaprawę. Do pokrycia elewacji wykonanej ze styroduru najlepiej wykorzystać zaprawy mineralne lub tynki silikatowe oraz silikonowe.