Najważniejsze zasady tynkowania – o czym należy pamiętać wykonując tynki
Odpowiednia jakość tynków ma istotne znaczenie zarówno dla wnętrz, jak i elewacji budynków. Jakość tynku, jaki położony jest na ścianie, mierzona jest nie tylko wysokiej klasy materiałami, zastosowanymi do jego wytworzenia, ale także właściwym wykonawstwem. Dobrze położony tynk ma gwarantować pewien walor estetyczny, ale także ma on za zadanie skutecznie chronić pomieszczenia oraz konstrukcję budynku przed szkodliwym działaniem wilgoci, ognia czy rożnych innych czynników atmosferycznych.
Tynki do różnego przeznaczenia
Warto pamiętać, że technologia kładzenia tynków jest odmienna jeśli chodzi to czy stosowany jest on we wnętrzu, czy na zewnątrz. Nie bez znaczenia jest także rodzaj tynku, bowiem na rynku budowlanym, w zależności od funkcji i przeznaczenia, można zaopatrzyć się w tynk cementowy, cementowo-wapienny oraz gipsowy. Istotne jest również czy tynk nakładany będzie ręcznie lub maszynowo, z wykorzystaniem specjalnego agregatu. Na końcu zawsze zalecamy, aby zapoznać się z wytycznymi samego producenta, które znajdują się na opakowaniu z gotowymi zaprawami tynkarskimi.
Optymalna temperatura oraz podłoże
Bardzo ważną kwestią, na którą zwracamy uwagę, są odpowiednie warunki temperaturowe, w jakich przeprowadza się tynkowanie. Skuteczne nakładanie tynku i jego późniejsza bezproblemowa eksploatacja, wymagają pracy w temperaturze nie niższej, niż +5 st. C, jednak nie wyższej od +25 st. C. Bezpośrednio przed tynkowaniem, zalecamy, żeby ściana była sucha, możliwie równa, wolna od wykwitów i spękań, nie pyląca, w przeciwnym razie narażamy się na ryzyko odspojeń oraz naruszenia struktury tynku. Dla zwiększenia przyczepności tynku, sugerujemy również zagruntowanie ściany przed tynkowaniem.
Rozrabiaj dobrze, ale nie za dużo…
Dużą uwagę należy przyłożyć do rozrabiania tynku- warto je wykonać zgodnie ze wskazówkami producenta. Idealnie do tego nadaje się mieszadło lub specjalna końcówka mieszająca do wiertarki. Konsystencja tynku musi być jednolita, bez grudek i żadnych zanieczyszczeń, np. pozostałości w pojemniku po innych zaprawach. Bardzo ważne jest, żeby rozrobić tyle masy tynkarskiej, ile jesteśmy w stanie nałożyć na ścianę – najczęściej w ciągu 3 godzin, czyli w czasie poprzedzającym wiązanie zaprawy, której nie wolno ponownie rozrzedzać.