Ile kosztuje tynkowanie ścian wewnętrznych? Sprawdź o czym warto pamiętać!

Ile kosztuje tynkowanie ścian wewnętrznych? Sprawdź o czym warto pamiętać!

Tynkowanie pomieszczeń wewnętrznych różni się od zabezpieczania powierzchni wystawionych na działanie czynników atmosferycznych. Temperatura w mieszkaniu generalnie utrzymuje się na stałym poziomie, są jednak pokoje, w których wpływ wilgoci jest wysoki. Aby warstwa tynkowa była trwała, trzeba przygotować ją w odpowiedni sposób. Jak odpowiednio wykończyć ściany od środka i jednocześnie nie przepłacić?

Koszty zależą od rodzaju tynku

W zależności od typu pokoju należy zastosować odpowiednie mieszanki. Pomieszczenia względnie suche, na przykład salon, sypialnia czy pokój dziecięcy jest mniej wymagający. Tutaj zazwyczaj stosowane są tynki gipsowe, które mogą być bezpośrednio nakładane na beton, cegłę czy pustaki. Warstwa tynkowa jest gładka w dotyku, dzięki temu stanowi doskonały podkład pod farby.

W przypadku pomieszczeń bardziej narażonych na działanie wilgoci najlepiej zastosować tynki cementowe lub cementowo-wapienne. To doskonała forma podkładu pod płytki. Taki rodzaj zaprawy odznacza się dobrą paro-przepuszczalnością, przez co woda nie będzie gromadzić się w konstrukcji ścian.

Stan podłoża również jest istotny

Przygotowanie podłoża jest podstawą udanego protestu tynkowania. Warto dokładnie przeprowadzić ten proces, dzięki temu nakładana zaprawa mocno zwiąże się z powierzchnią ściany. Podłoże musi być przede wszystkim suche, nośne, wolne od brudu i zabrudzeń, a także nieprzemarznięte.

Przed rozpoczęciem nakładania zaprawy, należy ściany odpowiednio zagruntować. Warto przy tym pamiętać o właściwym doborze preparatów, w zależności od rodzaju zastosowanego tynku. Istotną kwestią przed rozpoczęciem nakładania zaprawy jest również zabezpieczenie narożników za pomocą nierdzewnych profili ochronnych.

Lepiej postawić na ręczne czy maszynowe tynkowanie?

Ręczne tynkowanie wiąże się z nieco niższym kosztem, jednak ma również sporo wad. Przede wszystkim to proces długotrwały, który wymaga kilkuwarstwowego pokrycia ścian zaprawą. Dodatkowo, do tego typu prac potrzeba wykwalifikowanych specjalistów, mniej wprawni robotnicy mogą bowiem wykonać wykończenia niskiej jakości. Koszt nakładania tynków gipsowych wynosi tutaj 18-23 zł/m2 a cementowo-wapiennych – 20-23 zł/m2.

Znacznie szybszym sposobem pokrycia ścian warstwą ochronną jest tynkowanie maszynowe. Zaprawa dużo łatwiej i efektywniej rozprowadzana jest po powierzchni, nie ma też problemów z nieodpowiednim wymieszaniem jej składników. Dodatkowo przy tynkowaniu maszynowym zużywa się nawet dwukrotnie mniejszych ilości materiału. Średni koszt tynkowania gipsowego wynosi 25-27 zł/m2 a w przypadku tynków wapiennych 28-30 zł/m2.