Jaki tynk elewacyjny wybrać? Dobierz odpowiednią fakturę powłoki

Jaki tynk elewacyjny wybrać? Dobierz odpowiednią fakturę powłoki

Zaprawa tynkowa nie tylko chroni ściany przed działaniem zewnętrznych czynników. Odpowiednio położona i opracowana powłoka będzie zdobić powierzchnię ścian i nada budynkowi właściwego wyglądu. Dlatego podczas zabezpieczania elewacji dobrze jest postawić na nowoczesną fakturę tynku, która z pewnością przyciągnie uwagę obserwatorów. A wybór sposobów wykończenia mamy dość spory…

Czy faktura tynku na elewacji ma znaczenie?

Główną funkcją powłoki tynkarskiej jest ochrona powierzchni ścian przed wilgocią oraz innymi czynnikami atmosferycznymi. Warstwa tynkarska powinna być zatem jednolita, mieć odpowiednią wytrzymałość i paroprzepuszczalność. Kluczowe znaczenie podczas remontów ma zatem przygotowanie powłoki o odpowiedniej grubości i właściwościach, choć estetyka realizacji prac również ma znaczenie.

Odpowiednio przygotowana faktura warstwy tynkowej upiększy wygląd mieszkania. Oprócz walorów estetycznych warto też przy doborze kierować się funkcjonalnością takiej powłoki. Niektóre faktury będą łatwiejsze do czyszczenia, podczas gdy powłoka z grubszym ścierniwem może szybko pokryć się trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami.

„Baranek” i „kornik” – najpopularniejsze sposoby wykończenia tynku

Pierwszy rodzaj faktury powstaje poprzez nakrapianie zaprawy za pomocą metod ręcznych lub agregatu tynkarskiego. Do nakładania warstwy tynkowej często wykorzystuje się siatkę lub specjalną maszynkę, która pozwala uzyskać odpowiednią fakturę. Powierzchnia „baranka” jest chropowata i cechuje się równomiernie rozmieszczonym uziarnieniem oraz licznymi wgłębieniami. Stosunkowo łatwo wykonać taką powłokę, choć jednocześnie uchodzi ona za mniej trwałą.

Innym sposobem wykończenia będzie faktura typu „kornik”. Jej nazwa pochodzi od podobieństwa do powierzchni drewna z licznymi kanalikami wyżłobionymi właśnie przez te owady. Taką strukturę można uzyskać poprzez jednoosiowe zacieranie lekko związanego tynku pacą. W trakcie tego procesu kamyczki zawarte w tynku żłobią w powłoce charakterystyczne wgłębienia.

Są jeszcze inne faktury powłoki

Przygotowanie tynku zmywanego może być bardziej wymagające. W tym przypadku warstwę zabezpieczającą zaraz po nałożeniu zaciera się pacą, a następnie zmywa mokrą szczotką. W ten sposób kruszywo zawarte w zaprawie zostaje odsłonięte. Proces powtarza się po kilku dniach, by wydobyć naturalną barwę ziaren.

Ciekawym sposobem wykończenia elewacji będzie przygotowanie tynku kraterowatego. Taką fakturę można uzyskać przez przykładanie pacy do świeżego narzutu, a następnie gwałtowne jej odrywanie od powierzchni. W ten sposób tworzy się wypukłości, które wyglądem przypominają kratery.

Można także pokusić się o przygotowanie faktur, które mają imitować okładziny kamienne. Wyróżniamy tu:

  • tynk nakłuwany – przygotowywany z użyciem dłut oraz gradzin,
  • tynk szczotkowany, o fakturze groszkowej przygotowywany z użyciem młotka,
  • tynk szlifowany, wygładzany osełkami z piaskowca.