Jaki kolor tynku wybrać? Sprawdzamy, które barwy elewacji są najpopularniejsze

Jaki kolor tynku wybrać? Sprawdzamy, które barwy elewacji są najpopularniejsze

Tynkowanie ścian przeprowadza się po to, by zabezpieczyć ich powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie dodatkowa osłona może stanowić świetny element dekoracyjny, uzupełniając wystrój budynku. Dlatego projektanci mieszkań i właściciele prywatnych domów tak dużą uwagę przykładają do wyboru właściwego koloru tynku. Wraz z rozwojem infrastruktury i technologii, trendy doboru barw zmieniały się na przestrzeni lat. Jaki kolor warto wybrać obecnie? I czym kierować się podczas decyzji?

Dobierając kolor, warto o tym pamiętać…

Decydując się na odpowiedni odcień warto sprawdzić parametry budynku. Najważniejszymi będą wielkość mieszkania, lokalizacja czy wygląd oraz stopień skomplikowania budowli…

Do udekorowania mniejszych obiektów zaleca się stosowanie jednolitego jasnego koloru, który może optycznie zwiększyć mieszkanie. Takie barwy są opłacalne również ze względu na niższe koszty, ponieważ uzyskanie delikatniejszego koloru wymaga mniejszej ilości barwnika. Jeśli wykonujemy tynk na dużym, przestronnym mieszkaniu, można pokusić się o ciemniejsze odcienie, lub wykorzystać kilka kolorów.

Trzeba też uwzględnić właściwości wynikające z barwy tynku. Jaśniejsza będzie się wolniej nagrzewać, jednocześnie na takiej powierzchni łatwo można będzie zauważyć wszelkie zabrudzenia. Z kolei ciemne barwy pomagają zamaskować defekty oraz szybko wysychają, zapobiegając rozrostowi grzybów i porostów. Niestety tynk w takim kolorze jest bardziej podatny na wyblaknięcie i spękanie…

Jakie kolory najchętniej wybieramy?

Deweloperzy stawiający na nowoczesne wzory budownicze często sięgają po tynki w ciemniejszych odcieniach. Dominuje tutaj modernistyczny szary kolor, który króluje przy standardowej zabudowie blokowej, domkach szeregowych oraz wolno stojących konstrukcjach.

Właściciele prywatnych domów najczęściej decydują się na barwy pastelowe. Często wykorzystuje się odcienie brązu oraz pomarańcz. Uznanie zyskują też żółtawe odcienie barwy tynku, które doskonale komponują się z czerwonym dachem. Kolory niebieski i zielony są rzadziej spotykane, przede wszystkim ze względu na wyższy koszt przygotowania takiego tynku.

Kolor miał być inny!

Barwa powłoki nie zawsze wychodzi tak intensywnie jak na oznaczeniach. Kolor zależy również od techniki nakładania zaprawy, a także warunków, które panują w czasie prac tynkarskich. Na ostateczny efekt wpływa wiele czynników, do których można zaliczyć jego strukturę, tło, oświetlenie oraz wielkość próbki.

Kolor dobiera się najczęściej przy sztucznym oświetleniu, które może zniekształcać faktyczny wygląd zaprawy. Barwa próbki we wzorniku również będzie się różnić w porównaniu do koloru pokrytej tynkiem powierzchni ściany. Na intensywność finalnego koloru wpływa też faktura przygotowanego tynku – przykładowo: efekt barwny struktury „baranka” może różnić się od odcienia klasycznej gładzi.