Jak wykonać tynkowanie, stosując tynki silikatowe?

Jak wykonać tynkowanie, stosując tynki silikatowe?

Choć tradycyjne zaprawy cementowo-wapienne lub gipsowe wciąż są dziś bardzo popularne, coraz częściej stosuje się nowe rozwiązania w postaci tynków cienkowarstwowych. Odznaczają się one świetnymi właściwościami, pomagają stworzyć odpowiednią fakturę ściany, a ich zastosowanie może obniżyć koszt tynkowania. Jednym z podtypów mieszanek cienkowarstwowych są tynki silikatowe. W jaki sposób się je nakłada?

Czym jest tynk silikatowy?

To tynk zaliczany do zapraw krzemianowych. Funkcję spoiwa pełni w nim wodne szkło potasowe, którego właściwości wzmocnione są żywicami syntetycznymi. Taki skład zapewnia doskonałą paroprzepuszczalność oraz odpowiednią wytrzymałość zaprawy. Tynki silikatowe sprawdzą się do pokrycia powierzchni ze styropianu lub wełny mineralnej. Odznaczają się przy tym wyjątkowo silnym wiązaniem z podłożem mineralnym, ponieważ zaprawa wchodzi w reakcję chemiczną na kontakcie z tynkowaną powierzchnią.

Tynki silikatowe oprócz paroprzepuszczalności odznaczają się wysoką odpornością na korozję. Zaprawa odznacza się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nadają się również do powierzchni zewnętrznych. Tynki silikatowe mogą być zastosowane jedynie na podłożu mineralnym. Nakładanie zaprawy powinno się również odbywać w specjalnych warunkach, czyli przy temperaturze 10-25 stopni Celsjusza oraz odpowiedniej wilgotności powietrza (nie większej niż 80%).

Kiedy stosuje się tynk silikatowy?

Najczęściej ten typ zaprawy używany jest do pokrycia zewnętrznych ścian budynku. Cienka warstwa tynku ceniona jest ze względu na właściwości ochronne oraz dekoracyjne. Wykorzystując zaprawę, możemy utworzyć solidną powłokę o dowolnej fakturze. To częsty wybór do zabezpieczenia systemów dociepleń, wykonanych w technologii ocieplania bezspoinowego.

Tynk silikatowy można nakładać na podłoża mineralne, takie jak beton, czy powłoka cementowo-wapienna. Zaprawę często wykorzystuje się przy budynkach zlokalizowanych blisko terenów podmokłych lub cieków wodnych, przy których występuje większe ryzyko wystąpienia korozji biologicznej. Zaprawa silikatowa twardnieje pod wpływem działania dwutlenku węgla, dlatego tynk bardzo często wykorzystywany jest w budynkach znajdujących się na obszarach przemysłowych.

Jak nakładać tynk silikatowy?

Tynk silikatowy można nakładać ręcznie lub wykorzystując agregat tynkarski. Przed rozpoczęciem prac należy oczyścić remontowaną powierzchnię i dokładnie wymieszać zaprawę z wodą. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji masy rozprowadzamy ją równomiernie po ścianie i zbieramy nadmiar zaprawy, którą będziemy mogli ponownie później wykorzystać.

Po nałożeniu tynku przechodzimy do zacierania. Najlepiej wykonać je zwykłą płaską pacą i stosować się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu tynku. Powinniśmy delikatnie dociskać pacę i prowadzić ją równomiernie po powierzchni całej elewacji. Po uzyskaniu optymalnego efektu należy odczekać, aż powłoka ostatecznie stwardnieje i gotowe.