Jak tynkować ściany? 5 zasad, których powinieneś się trzymać

Jak tynkować ściany?

Wykonanie odpowiedniej warstwy tynkowej nie wydaje się skomplikowaną czynnością, choć zaniechanie niektórych kroków może znacznie osłabić jakość powłoki. Jak przy każdej pracy, trzeba trzymać się kilku niezbędnych zasad, dzięki którym łatwiej uzyskamy pożądany efekt. Na co konkretnie musimy zwrócić uwagę?

Wybierz odpowiedni termin tynkowania

Tynkowanie nowego budynku powinniśmy rozpocząć najwcześniej po trzech miesiącach od zakończenia prac. Zlekceważenie tej przerwy technologicznej może skutkować szybkim osłabieniem powłoki i defektami w jej strukturze. Przed rozpoczęciem tynkowania, powinniśmy też zwrócić uwagę na warunki pogodowe w trakcie prac i okresu zasychania zaprawy. Tynkowanie najlepiej wykonywać przy temperaturze od 5 do 25 stopni oraz bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie.

Wybierz sprawdzone mieszanki

Od jakości mieszanki zależy końcowy efekt. Dlatego warto wybierać właściwe produkty, które będą dopasowane do rodzaju powierzchni oraz specyfiki danego pomieszczenia. Najlepiej wybierać produkty oznaczone symbolem „CE”, który potwierdza zgodność ze zharmonizowaną specyfikacją techniczną. Na rynku można spotkać też produkty ze znakiem budowlanym „B” określającym zgodność mieszanki z Polską Normą oraz krajową oceną techniczną. Przed rozpoczęciem tynkowania, zwróćmy uwagę również na datę przydatności produktu.

Właściwie przygotuj podłoże

To szczególnie ważny krok, ponieważ im lepiej wyczyścimy i wyrównamy powierzchnię, tym mocniej zaprawa tynkowa będzie się jej trzymać. Niezależnie od stanu ścian, musimy usunąć wszystkie zabrudzenia, ślady poprzedniego tynku czy farby, które mogłyby zaburzyć strukturę nowej powłoki. Przed rozpoczęciem tynkowania powinniśmy uzupełnić ubytki, wyrównać powierzchnię i zagruntować ją odpowiednim preparatem.

Starannie wykonaj wszystkie etapy tynkowania

Niektóre zaprawy nakłada się jedną warstwą, inne wymagają nawet kilku powłok. W każdym przypadku trzeba jednak zachować właściwą kolejność prac, co pomoże uzyskać optymalny efekt. Niezależnie od tego, czy pracujemy ręcznie, czy z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego, musimy pamiętać o właściwej kolejności prac i stosowaniu przerw technologicznych, w których kolejna powłoka będzie mogła stwardnieć.

Zabezpiecz tynk na czas wysychania

Mieszanki gipsowe najczęściej schną przez okres 7-14 dni, z kolei zaprawy wapienne mogą potrzebować więcej czasu, w zależności od grubości powłoki. Nie powinniśmy nadmiernie przyspieszać tego procesu, wskazane jest jednak, by zminimalizować negatywne czynniki, które mogłyby go zaburzyć. Jeśli na zewnątrz będą zbyt wysokie temperatury, powinniśmy co jakiś czas zwilżać ściany. Bezpośrednio po tynkowaniu warto też zastosować siatki ochronne, które uchronią powłokę przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz silnym wiatrem.