Jak prawidłowo i bezpiecznie wyczyścić agregat tynkarski?

Agregat malarski – jaki wybrać?

Agregat tynkarski jest urządzeniem specyficznym. Tym samym, jego czyszczenie powinno odbywać się po każdorazowym użyciu oraz zgodnie z instrukcją. To jednak nie jest zbyt proste, dlatego też należy trzymać się wskazówek, tak aby nie uszkodzić agregatu.

Po pierwsze – czyszczenie mieszarki i układu tłocznego

Agregat zawiera poszczególne części, które należy czyścić w odmienny sposób. Pierwszy z nich to mieszarka i układ tłoczny. Aby je wyczyścić, należy otworzyć zamek klamrowy i odchylić motoreduktor od kolumny mieszarki, a następnie wyjąć mieszak z kolumny mieszarki i dokładnie go oczyścić. Następnie, do kolumny należy włożyć czyszczak i łącznik oraz zasprzęglić łącznik ślimakiem pompy i motoreduktorem. Po wszystkim należy złączyć motoreduktor z kolumną zamkiem klamrowym.

Kolejny krok to odłączenie węża tłocznego od pompy ślimakowej i mieszczenie w nim piłeczki czyszczącej. Co więcej – należy znów podłączyć wąż do pompy, a włączyć wyłączniki. Agregat można uruchomić otwierając zawór przy pistolecie natryskowym. To sprawi, że czyszczak będzie obracał się i opadał pod własnym ciężarem wzdłuż łącznika, czyszcząc wnętrze komory mieszania – należy ją czyścić do chwili usłyszenia metalicznego dźwięku, oznaczający ocieranie się czyszczaka o ściankę komory. W momencie, gdy piłeczka zostanie wypchnięta z węża, agregat należy wyłączyć i ponownie przepuścić ją przez wąż.

Po wszystkim należy ustawić wyłączniki na poziomie zero, wyjąć czyszczak z kolumny mieszarki i wyczyścić cały agregat, pistolet natryskowy oraz dyszę powietrza.

Po drugie – usuwanie wody z układu wodnego

Drugi etap to usunięcie wody z układu wodnego. W tym celu, należy ustawić wyłączniki na poziomie zero i zamknąć zasilanie wody, odłączyć wąż oraz opróżnić go. Następnie winno są odłączyć wąż od kolumny mieszarki i spuścić całą wodę za sprawą zaworu spustu wody oraz odłączyć wąż sprężonego powietrza od pistoletu. Po wszystkim należy włączyć wyłącznik i otworzyć elektrozawór przyciskiem dopływu wody na skrzynce sterowniczej. Za pomocą skierowanego strumienia sprężonego powietrza do wlotu układu wodnego, należy wydmuchać układ. Po zakończeniu ustawić wyłącznik na poziomie zero, odłączyć pompę ślimakową od kolumny.

Po trzecie – wymiana elementów pompy ślimakowej 

Podczas wymiany elementów pompy ślimakowej, należy wkręcać i wykręcać ślimak do płaszcza gumowego za pomocą specjalnego klucza i łącznika. Przy wkręcaniu z kolei warto zastosować „Spray do Rotora i Statora”, który zmniejszy tarcie.
Należy pamiętać, że jeśli ślimak jest właściwie wkręcony, to jego dolna krawędź pokryje się z dolną krawędzią
płaszcza. Uwaga! Nie wolno na siłę dokręcać ślimaka.

Na początku należy wyłączyć wyłącznik główny. Pierwsze uruchomienie pompy powinno być wykonane przy puszczonej samej wodzie dla wstępnego dotarcia, lecz należy to robić maksymalnie minutę.

Po czwarte – obsługa doraźna i konserwacja

Aby odpowiednio użytkować agregat, należy pamiętać, by utrzymywać go w czystości, a po skończonej pracy dokładnie go oczyścić. Bardzo ważne jest też, aby sprawdzać szczelność układów, a razie wystąpienia defektu należy go usunąć.

Co najmniej raz na około dwa tygodnie należy wyczyścić między innymi:

  • sitko wstępnej filtracji wody
  • filtr kątowy lub filtr przy regulatorze ciśnienia wody.

Dodatkowo, co mniej więcej 100 godzin pracy warto przeczyścić lub przedmuchać wkład filtra powietrza sprężarki. Przed uruchomieniem agregatu należy sprawdzić stan oleju w sprężarce typu przy pomocy wskaźnika. Poziom oleju należy sprawdzać podobnie, jak w samochodzie. Po 20 godzinach pracy nowej sprężarki należy spuścić rozgrzany olej za sprawą korka spustowego. Przed powtórnym napełnieniem zaleca się przepłukać skrzynię korbową, wlewając ok. 100 cm3 czystego oleju. W następnej chwili, olej trzeba spuścić i wlać świeży w tej samej ilości.