Jak położyć tynk mozaikowy? Sprawdź w jaki sposób krok po kroku utworzyć powłokę ochronną

Jak położyć tynk mozaikowy? Sprawdź w jaki sposób krok po kroku utworzyć powłokę ochronną

Do zabezpieczenia ścian można wykorzystać standardowe tynki mineralne lub silikonowe. Coraz większą popularność zyskują jednak specjalne mieszanki cienkowarstwowe… Oprócz zabezpieczenia powierzchni przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi pełnią one jednocześnie funkcję dekoracyjną. Przykładem może być tynk mozaikowy, który po właściwym nałożeniu może znacznie uatrakcyjnić wygląd budynku. W jaki sposób przygotowuje się taką powłokę?

Tynk mozaikowy – czym dokładnie jest?

Bardzo często na ten rodzaj tynku stosuje się 2 zamienne nazwy: „marmolit” lub tynk kruszcowy. To cienkowarstwowa zaprawa, która może być zastosowana wewnątrz i na zewnątrz budynku. Tynk tworzą dwa główne składniki: drobnoziarniste kruszywo naturalne lub syntetyczne oraz żywica pełniąca rolę spoiwa.

Takie połączenie może skutecznie zabezpieczyć powierzchnię ścian. Żywica stanowi doskonały izolator przed działaniem wilgoci oraz promieniowania słonecznego. Jest też materiałem elastycznym o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne, a zawarte w masie tynkowej kruszywo pomaga przygotować oryginalną i niepowtarzalną kompozycję. Tynk mozaikowy jest jednak nieco droższy, przez co najczęściej służy jedynie do podkreślenia niektórych elementów budynku, takich jak podmurówka czy wnęki okienne.

O tym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem prac…

Tynk mozaikowy należy do grupy zapraw cienkowarstwowych. Optymalna grubość właściwej powłoki wynosi zaledwie 1-3 mm, dlatego przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia ścian powinna być gładka, jednolita i starannie oczyszczona. Musi być również sucha oraz idealnie równa, ponieważ pęknięcia i inne defekty w strukturze uniemożliwią przywarcie tynku do podłoża.

Przed samym tynkowaniem należy zabezpieczyć ścianę specjalnym gruntem. Najlepiej gdy będzie to produkt dedykowany bezpośrednio przez producenta zaprawy tynkowej. W przypadku zewnętrznych ścian należy także zwrócić uwagę na odpowiednią pogodę. Tynk mozaikowy powinien być nakładany w trakcie bezchmurnego i bezwietrznego dnia przy temperaturze od 5 do 25 ° C.

Jak kładziemy tynk mozaikowy?

Technika nakładania jest analogiczna do sposobów przygotowania większości tynków cienkowarstwowych. W pierwszej kolejności łączymy składniki zaprawy za pomocą wiertarki z końcówką mieszającą. Następnie można przejść do tynkowania. Najlepiej nakładać zaprawę z użyciem stalowej pacy i łopatki. Warto nanosić nieduże porcje w jedną stronę i nie przerywać pracy.

Dobrze jest także pamiętać o właściwym stroju ochronnym, ponieważ zaschnięta żywica będzie bardzo trudna do usunięcia z ubrania. Tynk mozaikowy można także nakładać metodą natryskową – w takim przypadku znacznie przyspieszymy prace i uzyskamy jednolitą powłokę.