Co lepsze do ocieplenia domu – wełna czy styropian? I który tynk zastosować do obu materiałów?
Docieplając mieszkanie możemy znacznie obniżyć zimowe koszty ogrzewania. Utworzenie termoizolacyjnej powłoki ułatwi potrzymanie temperatury wewnątrz mieszkania w trakcie zimy i schłodzenie domu w upalne dni. Warto jednak dobrze zastanowić się nad wyborem materiału ociepleniowego oraz dopasowaniem właściwego tynku. Zastosowanie nieodpowiednich materiałów może skutkować poważnymi wadami konstrukcji. Najczęściej do ocieplenia elewacji stosujemy wełnę mineralną lub styropian. Który materiał wykorzystać do wykończenia?
Styropian – wytrzymały, lekki i tani…
Ten materiał bardzo często wybierany jest do ocieplenia mniejszych mieszkań. Posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, odznacza się także niską paro-przepuszczalnością. Struktura styropianu niemal całkowicie blokuje dostęp do wody, co może być zarówno zaletą jak i wadą. Korzyść z tej cechy wydaje się oczywista – materiał doskonale izoluje wilgoć od ścian. Jednocześnie styropian nie będzie odprowadzał wody z wnętrza, co może wywołać zawilgocenia pod elewacją.
Materiał jest stosunkowo lekki i wytrzymały, choć ze względu na mniejszą sprężystość łatwiej niż wełna mineralna może ulec uszkodzeniu. Wbrew powszechnym mitom nie jest surowcem łatwopalnym, ponieważ w wysokich temperaturach rozpuszcza się i wytapia. Ze względu na stosunkowo niską cenę styropian jest chętnie wybierany do ocieplenia prywatnych budynków.
Wełna mineralna – skuteczny materiał do specyficznych warunków…
To surowiec o wysokiej paro-przepuszczalności, dlatego chętniej jest stosowany w miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci. Materiał bardzo często służy też do ocieplenia starszych budynków. Odznacza się podobnym współczynnikiem termoizolacji co styropian, jednocześnie znacznie efektywniej przepuszcza wilgoć przez ściany.
Wełna mineralna jest bardziej sprężysta, przez co lepiej znosi mechaniczne odkształcenia. Materiał może jednak wywołać trudności w trakcie montażu. Produkt jest znacznie cięższy i trudniejszy w obróbce. Do mocowanej wełny nie może dostać się woda, dlatego prace wykończeniowe można rozpocząć dopiero po montażu dachu.
Jakie tynki zastosować w zależności od materiału ociepleniowego?
Typ zaprawy tynkarskiej w głównej mierze zależy od współczynnika paro-przepuszczalności. Parametr musi być dopasowany do właściwości elewacji dzięki temu powierzchnia ścian będzie w pełni zabezpieczona przed wilgocią. Ze względu na wysokie wartości paro-przepuszczalności wełny mineralnej, na jej powierzchni najlepiej przygotować tynki silikonowe lub silikatowe. W przypadku styropianu nie ma ograniczeń – tu możemy zastosować niemal każdy rodzaj zaprawy.
Sposób nakładania tynku w obu przypadkach wygląda bardzo podobnie. W zależności od typu mieszanki należy przygotować powierzchnię elewacji i nałożyć jedną lub kilka powłok o optymalnej grubości. Czynności można przeprowadzać ręcznie lub z agregatem, co przyspieszy prace wykończeniowe.