Agregaty tynkarskie a ekologia – jak wpływają na oszczędność materiałów budowlanych?
Rynek nieruchomości odpowiada za 40% światowej emisji CO2, a branża budowlana produkuje 37% odpadów w Europie. Co więcej, aż 57,1% respondentów badania Colliers przyznało, że na ich budowach nie segreguje się śmieci.
W czasach, kiedy coraz częściej mówi się o problemie globalnego ocieplenia oraz zmian klimatu, zwracamy dużą uwagę na ekologiczność decyzji, które podejmujemy. Nie tylko osoby prywatne są zobligowane do zmiany swoich nawyków – również od firm wymaga się większej oszczędności.
Czy agregaty tynkarskie są w stanie zmniejszyć produkcję śmieci, a tym samym poprawić ekologiczność prac na placu budowy?
Maszyna na służbie człowieka
Agregaty tynkarskie zostały stworzone, aby przyspieszyć proces tynkowania. Urządzenia te działają przez pompowanie mieszanki tynkarskiej bezpośrednio na ścianę lub sufit. Masa transportowana jest pod wysokim ciśnieniem, dlatego nakładana warstwa jest równomierna i jednolita. Agregat tynkarski pozwala zatem na szybkie uzyskanie gładkiego tynku.
Konstrukcja tej maszyny składa się ze zbiorników na mieszanki różnego rodzaju oraz węża. Zależnie od tego, jakiego tynku będziemy używać, może być konieczny zakup konkretnego agregatu, dostosowanego do pracy z danym materiałem. Co więcej, poszczególne urządzenia mają różne ustawienia ciśnienia lub prędkości, które należy dobierać stosownie do potrzeb.
Jakie są zalety agregatów tynkarskich?
Podstawową i najbardziej znaczącą zaletą jest oszczędność czasu. W porównaniu do tradycyjnych metod nakładania, użycie tych maszyn pozwala na ogromne przyspieszenie prac. Ponadto, agregaty zapewniają dużą kontrolę nad grubością warstwy oraz jednolitością masy. Ręczne nakładanie tynku to proces znacznie mniej precyzyjny.
Nie można również zapominać o aspekcie ludzkim: zastosowanie agregatów na placu budowy redukuje zmęczenie pracowników, ponieważ praca z nimi jest mniej wymagająca fizycznie.
A jeśli chodzi o ekologię? Użycie maszyn do tynków pozwala znacząco zredukować ilość odpadów. Dzięki precyzyjnemu dozowaniu mieszanki podczas prac, mniej materiału się marnuje.
Ekologiczne agregaty tynkarskie
Można powiedzieć, że wszystkie urządzenia tego typu są ekologiczne, ponieważ zastosowanie każdego pomaga ograniczyć produkcję odpadów budowlanych.
Ważne jest jednak przy tym odpowiednie dopasowanie parametrów maszyny do wykonywanych prac oraz rodzaju tynku, jaki nakładamy. Pamiętajmy, że oszczędzać należy nie tylko materiał, ale również zasoby – czyli prąd i wodę.
Sprawdź, który agregat tynkarski Kaleta będzie spełniał Twoje oczekiwania i pozwoli Ci być bardziej eko.