Wylewka samopoziomująca – jak zrobić ją wykorzystując agregat tynkarski?

Wylewka samopoziomująca - jak zrobić ją wykorzystując agregat tynkarski?

Na idealnie wykończonej posadzce można bez przeszkód układać płytki lub panele. Dlatego przed pracami wykończeniowymi podłoże należy odpowiednio wyprofilować… W tym celu często przygotowuje się dodatkową wylewkę samopoziomującą, która pomaga usunąć nierówności w podłodze. Jak ją wykonać?

Czym jest wylewka samopoziomująca?

To płynny podkład, który służy do wyrównania płaskich powierzchni. Rozlewana zaprawa jest bardzo elastyczna i świetnie zespaja się z podłożem. To doskonały sposób na zabezpieczenie spodu pomieszczenia z systemem ogrzewania podłogowego. Z pomocą wylewki samopoziomującej można też wyrównać poziomy w poszczególnych pokojach.

Wylewki mogą mieć różny skład… Najpopularniejsze są jastrychy anhydrytowe oraz cementowe, na rynku można też znaleźć tzw. bazy wyrównujące. W zależności od celu wykonania wylewki można przygotować warstwę o grubości od kilku mm do kilku centymetrów. Podkład ten odznacza się zredukowaną kurczliwością i wytrzymałością na wysokie temperatury.

Który typ zaprawy będzie najlepszy?

Wylewka anhydrytowa doskonale przewodzi ciepło, dlatego częściej stosowana jest w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. To produkt stworzony na bazie uwodnionej odmiany gipsu, który pozostaje w postaci płynnej przez znacznie dłuższy czas. Jednak anhydrytowa wylewka źle reaguje na wilgoć i warunki atmosferyczne, dlatego ten typ nie jest wskazany do garażu, łazienki lub kuchni.

Cementowa masa ma nieco inne parametry… Taki podkład wysycha stosunkowo szybko i umożliwia przygotowanie warstwy o grubości nawet 10 cm. Mieszanka jest wytrzymała i wodoodporna, dlatego świetnie nada się również na zewnętrzny podkład. Minusem wylewki cementowej będzie konieczność rozdzielenia poszczególnych warstw szczelinami dylatacyjnymi, ponieważ materiał nie jest tak odporny na kurczenie się…

Przygotowanie wylewki krok po kroku…

Przed przystąpieniem do prac, dokładnie przygotuj podłoże. Usuń wszelki zabrudzenia, takie jak ślady klejów czy starego tynku, które mogłyby utrudnić wiązanie wylewki. Możesz też zabezpieczyć elementy instalacyjne i przewody, które będą znajdować się w obrębie nowego podkładu. Ponadto głębokie ubytki warto uzupełnić żywicą epoksydową lub podobnym materiałem.

Jak wykonać idealną wylewkę? Postępuj według poniższych kroków:

  • zagruntuj podłoże – w ten sposób zwiększysz siłę wiązania zaprawy,
  • zaznacz poziom planowanej wylewki, np. wykorzystując kołki rozporowe,
  • oklej taśmą dylatacyjną brzegi ścian i podziel z jej pomocą powierzchnię na mniejsze fragmenty,
  • przygotuj odpowiednią ilość zaprawy i umieść ją w agregacie tynkarskim,
  • po wymieszaniu składników rozlej wylewkę na wyznaczonej powierzchni,
  • zaraz po wylaniu zaprawy, przejedź po niej wałkiem z kolcami. W ten sposób odpowietrzysz utworzony podkład,
  • poczekaj aż zaprawa stwardnieje i gotowe!