Tynk silikonowy – jak nakładać? Czym się charakteryzuje?

Tynk silikonowy - jak nakładać? Czym się charakteryzuje?

Tynk silikonowy cechują specyficzne właściwości, które sprawiają, że jego zastosowanie jest korzystne szczególnie w pewnych określonych sytuacjach. Przyjrzymy się bliżej jego właściwościom i przekonajmy się, kiedy zaimplementowanie go do budowy czy remontu jest szczególnie korzystne.

Tym, co wyróżnia tynk silikonowy spośród innego rodzaju mieszanek jest jego spoiwo, do którego wytwarzania stosuje się żywicę silikonową. Dzięki temu produkt ten ma wiele korzystnych cech, które sprawiają, że jest jednym z najbardziej uniwersalnych. Jakie zatem właściwości ma tynk silikonowy?

Hydrofobowy oraz elastyczny

Żywica gwarantuje przede wszystkim znakomitą elastyczność tynku, dzięki której materiał ten jest wyjątkowo odporny na powstawanie wszelkiego rodzaju szczelin czy rys. Taki tynk ma także silne właściwości hydrofobowe, co oznacza, że pojawiająca się na nim woda (w postaci na przykład deszczu) nie wsiąknie, lecz po prostu spłynie. To z kolei przyczynia się do tego, że prawdopodobieństwo pojawienia się glonów czy też grzybów jest bardzo niskie. Warto również mieć na uwadze, że tynk silikonowy zapewnia ścianom dużą odporność na zabrudzenia.

Remonty i nie tylko

Przy realizacji jakich budynków tynk silikonowy może okazać się zatem nieoceniony? Dotyczy to przede wszystkim projektów powstających w miejscach o wysokim poziomie zanieczyszczeń. Może to być na przykład dom przy ulicy, gdzie natężenie ruchu jest spore. Tynk silikonowy to także korzystne rozwiązanie w przypadku remontów starych budynków: ściany tego rodzaju budowli zazwyczaj cechuje wysoki poziom paroprzepuszczalności, którą tynk z żywicą może częściowo zniwelować.

Przeciwko wilgoci i zanieczyszczeniom

Stare budynki czy też domy umiejscowione przy ruchliwych ulicach to nie jedyne sytuacje, w których warto rozważyć wykorzystanie tynku silikonowego. Hydrofobowe właściwości tego materiału sprawiają, że korzysta się go również przy realizacji obiektów położnych w pobliżu zbiorników wodnych, oraz innych obszarów nacechowanych dużą wilgocią (na przykład: lasy). Warto mieć na uwadze, że jest to tynk mocno uniwersalny, zatem można go stosować z powodzeniem także w innych sytuacjach.

„ABC” tynkowania

Jeżeli planujemy pokrycie elewacji tynkiem silikonowym, warto zadbać o to, by wszystkie należały do tej samej partii produkcyjnej, co pozwoli uniknąć pojawienia się drobnych, ale jednak dostrzegalnych różnic w zabarwieniu. Przy mieszaniu gotowej masy pamiętajmy o unikaniu dodawania wody – w przeciwieństwie do niektórych innych rodzajów tynku, regulowanie gęstości wodą jest w przypadku wariantu silikonowego niewskazane. Samo tynkowanie zaś przeprowadzić możemy na dwa sposoby: ręcznie bądź za pomocą natrysku (pistolet), pamiętając przy tym, aby metoda zacierania tynku pozostawała identyczna. Gdy prace zostaną zakończone, należy jeszcze zadbać o zabezpieczeniu nowej warstwy przed deszczem czy silnym wiatrem.