Skuwanie tynku – jak to zrobić i o czym pamiętać?

Skuwanie tynku – jak to zrobić i o czym pamiętać?

Chcesz samodzielnie usunąć tynk ze ściany? Możesz to zrobić, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Czasami młotek i przecinak będą wystarczającymi narzędziami. Możliwe jednak, że będziesz potrzebował odpowiedniego elektronarzędzia ze specjalną końcówką.

Kiedy usuwanie tynku jest konieczne?

Zanim podejmiesz decyję o skuwaniu tynku, upewnij się, że to konieczność. Jest to zabieg drastyczny i najlepiej go unikać. Tynk wymaga usunięcia, gdy:

  • jest bardzo spękany na dosyć dużej powierzchni, co będzie utrudniało jego miejscową naprawę;
  • pokrywa go pleśń i grzyby, których nie da się skutecznie usunąć na zawsze;
  • osypuje się w zbyt wielu miejscach.

Od czego zacząć?

Najpierw przygotuj odpowiednio pomieszczenie, w którym będziesz zdzierał tynk. Zabezpiecz meble i wszystkie powierzchnie tak, jak podczas malowania. To, co znajduje się w środku, najlepiej przenieś, w celu zminimalizowania ryzyka zniszczenia, zabrudzenia czy zakurzenia. Zanim rozpoczniesz zasadnicze prace, będziesz musiał zakupić:

  • folię budowlano-ochronna– wybierz jak  najmocniejszą, aby odpowiednio chroniła powierzchnię przed gruzem i kurzem;
  • taśmę malarską– również jak najmocniejszą i najtrwalszą, aby folia, która zostanie przylepiona, nie odklejała się od podłoża.

Do usuwania gruzu potrzebne będzie wiadro lub taczka oraz specjalny kontener, który możesz zamówić u służb porządkowych.

Jakie narzędzia wybrać?

Narzędzia, których będziesz potrzebował, zależą od stopnia zaawansowania przedsięwzięcia. Wśród nich są:

  • młotek i przecinak, które posłużą do ręcznego usuwania tynku;
  • elektronarzędzia, które służą do mechanicznego zrywania tynku – najlepiej sprawdzi się wiertarka udarowa wyposażona w odpowiednie dłuto lub frezarka do tynków.

Jak to zrobić?

Są dwie podstawowe metody skuwania. Ręczna i mechaniczna.

Metoda ręczna wymaga wprawy oraz siły. Zacznij od środka ściany, a następnie przesuwaj się w stronę krawędzi. Tynk odrywa się od ściany metodą podważania. W sytuacji, kiedy nie chce łatwo odchodzić, najlepiej go zwilżyć wodą i odczekać. Przecinak ostukuj młotkiem tak, by nie uszkodzić muru pod spodem. Miejsca, które zostaną naruszone łatwo oderwać rękami lub szpachelką.

Do usunięcia tynku z całej ściany oraz miejsc, gdzie ściśle przylega do muru, musisz użyć metody maszynowej. Upewnij się, że wiesz jak takim narzędziem się posługiwać, ponieważ każde z nich działa inaczej. W każdej sytuacji dociskaj końcówkę roboczą lekko i krótko – tak by skuć tynk i nie naruszyć materiału pod nim.