Jakie są najczęstsze błędy tynkarzy?

Jakie są najczęstsze błędy tynkarzy?

Zatrudniając fachowców, mamy nadzieję, że wszystko, co zrobią, będzie wysokiej jakości i nie będziemy mieć później żadnych problemów związanych z ich pracą. Rzeczywistość jednak często jest zupełnie inna i nawet oni często popełniają duże błędy. Nie inaczej jest z tynkarzami. W tym tekście przybliżymy najczęściej popełniane błędy, by wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Niezagruntowane podłoża

Źle dobrany grunt pod tynk może powodować, że ten będzie się odspajać. Może tak być ze względu na słabą przyczepność lub zbyt szybkie odciąganie wody zarobowej, która jest niezbędna do utwardzenia materiału. Co należy zrobić, by podłoże było odpowiednio przygotowane?

  • Jeżeli jest betonowe, powinniśmy zaaplikować gruntownik, czyli tzw. betonkontakt. Zapewnia on właściwą przyczepność. Możemy nanosić go, korzystając z pędzla lub metodą natryskową.
  • Jeżeli podłożem jest beton komórkowy, konieczne będzie naniesienie środka gruntującego, który zmniejsza jego nasiąkliwość.
  • Obszary z różnych materiałów, np. granice pomiędzy betonem, a cegłą powinny być wzmocnione odpowiednią siatką na szerokości 10 cm z każdej strony.
  • Jeżeli powierzchnia wykonana jest ze stropów betonowych, wymagane jest usunięcie z ich powierzchni oleju szalunkowego.

Modyfikacja gotowych zapraw tynkarskich

Kupując takie przygotowane fabrycznie, powinniśmy mieszać je zgodnie z zaleceniami producenta. Nie powinniśmy dopuszczać przede wszystkim do połączenia takich zapraw z wyrobami, które zawierają cement. To sprawia bowiem, że pęcznieją.

Duże różnice w grubości 

Częstym błędem jest także nierówne kładzenie tynku. Jeśli będziemy mieć z tym problem, to nierówności powinniśmy zniwelować etapami. Najpierw usunąć większe zagłębienia, a po stwardnieniu, płaszczyznę należy wyrównać. To zapobiegać będzie pęknięciom.

Zbyt wilgotne podłoże

Tynk można nakładać wyłącznie na ściany i sufity, które wyschły. W momencie, gdy powierzchnia, którą chcemy tynkować, będzie zbyt mokra, tynk nie przyssie się do niej i jego przyczepność będzie zbyt słaba lub będzie od razu odpadał.

Zbyt słabe oświetlenie

Światło powinno padać na ściany równoległe. Warto też pamiętać, że niewielkie niedokładności możemy zauważyć dopiero, gdy pomalujemy ścianę. Warto więc na początku pokryć ją farbą gruntującą i dopiero gdy usuniemy nierówności, ostatecznie pomalować.

To tylko niektóre z najczęściej popełnianych błędów przez tynkarzy. Znając je, mamy szansę zareagować, gdy zatrudniony przez nas fachowiec będzie je popełniać.