Jak zrobić tynk dekoracyjny samemu?
Zaprawa tynkowa nie tylko zabezpiecza ściany przed działaniem zewnętrznych czynników. Dzięki odpowiednio przygotowanym mieszankom może stać się świetnym elementem dekoracyjnym, który upiększy pomieszczenia w budynku i nada im odpowiedniej głębi. Specjalne tynki strukturalne przybierają dowolną fakturę, dzięki czemu klienci znajdą oryginalny i dopasowany do swoich potrzeb wzór. Przy większych powierzchniach, do nakładania tynków lepiej wykorzystać agregat, jednak dekoracyjną powłokę na mniejszej przestrzeni dość prościej jest przygotować samodzielnie. Jak to zrobić?
Najpierw dobierz odpowiedni tynk
W zależności od tego, jaki efekt końcowy pragniemy uzyskać, można zamówić odpowiedni typ mieszanki. Wyróżnia się wiele podgatunków tynków, które różnią się od siebie składem mineralnym… Do podstawowych produktów należą:
- tynki mozaikowe – przygotowane ze skruszonych minerałów kamiennych i marmurków,
- stiuk – mieszanka stanowi połączenie zaprawy tynkarskiej i pyłu marmurowego lub drobnego piasku, który nadaje powłoce estetyczny połysk,
- japoński tynk dekoracyjny – w jego skład wchodzi kilka naturalnych tworzyw, takich jak strzępki bawełny, jedwabiu, czy włókien i substancji mineralnych. Zastosowanie tych składników pozwala osiągnąć efekt rozmycia na ścianie, który imituje tkaninę,
- tynk „baranek” odznaczający się występowaniem zarówno drobin jak i większych grudek
- tynk „kornik” – powstaje w wyniku nakładania masy tynkowej poprzez ruchy w przeciwnych kierunkach. Umożliwia to stworzenie przerw w tynku, które układają się w atrakcyjne wzory.
Przygotowanie ścian najważniejsze
Przed naniesieniem warstwy tynkowej, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia powinna być równa, pozbawiona wgnieceń i ubytków, które mogą zaburzać dalsze etapy pracy. Przed tynkowaniem trzeba zagruntować ściany specjalnym preparatem. W przypadku ręcznego tynkowania można to zrobić z wykorzystaniem wałka lub pędzla.
Dobrze jest, gdy podkład ma identyczny kolor jak tynk dekoracyjny, choć nie jest to konieczne. Przed dalszymi etapami należy poczekać do całkowitego wyschnięcia prepartu gruntującego.
Jak nakładać tynki strukturalne?
Po przygotowaniu ścian można przejść do etapu tynkowania. Na wyschnięte powierzchnie początkowo należy ręcznie lub z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego nałożyć cienką warstwę masy. Nadmiar trzeba usunąć, a następnie wykonaną powłokę zatrzeć przy użyciu pacy plastikowej. Najlepiej robić to okrężnymi ruchami.
Niektórzy producenci zalecają przygotowanie drugiej warstwy, którą powinno się nakładać jeszcze przed całkowitym zaschnięciem pierwszej. Powłokę o podobnej grubości należy wykonać metodą „mokre na mokre” i ponownie zatrzeć wykorzystując pacę. Gdy nie chcemy gładkiej powierzchni tynku, po nałożeniu drugiej warstwy można nadać mu odpowiednią fakturę, a następnie wystarczy poczekać do całkowitego wyschnięcia.