Jak zabezpieczyć okna przed tynkowaniem?

Jak zabezpieczyć okna przed tynkowaniem?

Przeprowadzenie remontów w sterylnie czystych warunkach jest praktycznie niemożliwe. W trakcie prac bardzo często panuje podwyższona wilgotność, a brud i kurz unoszący się w powietrzu często zanieczyszcza całą powierzchnię pokoju. Dlatego przed rozpoczęciem, warto zabezpieczyć okna. Ale jak możemy to zrobić?

Dlaczego powinniśmy zabezpieczać okna przed tynkowaniem?

W trakcie prac remontowych stosuje się wiele agresywnych substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję szyb i ram okiennych. Preparaty gruntujące, podkłady, masy szpachlowe czy zaprawy tynkarskie rozchlapane na powierzchni okien będą stosunkowo trudne do wyczyszczenia po zaschnięciu.  A drobne pyły i kurz powstały w trakcie pracy łatwo wchodzi w systemy zawiasowe, co może doprowadzić nawet do ich uszkodzenia.

Przy zastosowaniu tynków gipsowych lub cementowych, może również powstać efekt tzw. białej rdzy. Będzie ona szczególnie widoczna na krawędziach i okuciach okien, pokrytych powłoką cynkową. Defekt obniża estetykę elementów, może też zmniejszyć ich wytrzymałość i okres przydatności. Dlatego przed rozpoczęciem prac tynkarskich powinniśmy starannie zasłonić okna, uwzględniając wszystkie jego elementy.

W jaki sposób ochronimy powierzchnię okien?

Elementy możemy zabezpieczyć, stosując zwykłą folię malarską lub folię strecz. Do uszczelnienia zasłony stosujemy taśmy, którymi oklejamy również wszelkie zakamarki i nierówności. Na początku dobrze jest pokryć szyby wytrzymałą folią, którą przypinamy za pomocą taśmy przy krawędzi. Następnie zabezpieczamy okucia i ramy, sprawdzając, czy przygotowana osłona będzie się dobrze trzymać.

W przypadku okien przejściowych powinniśmy zastosować folię zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczenia. Na czas remontów możemy też zainstalować robocze uchwyty, które po skończeniu prac tynkarskich wymieniamy na oryginalne części. Podczas osłaniania okien, szczególną uwagę musimy poświęcić zawiasom. Najlepiej w tym przypadku okleić je taśmą tak, by kurz i pył nie przenikał do środka.

Zabezpieczenie nie pomogło – jak możemy usunąć zabrudzenia?

Nie ma idealnych metod ochrony przed brudem. Nawet precyzyjne oklejenie okien taśmą i folią nie zagwarantuje pełnej czystości okien. Co robić, gdy na ich powierzchni zauważymy zabrudzenia? Przede wszystkim warto niezwłocznie je usunąć. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniejsze może być wyczyszczenie takich okien.

Do usuwania większości śladów prac tynkarskich wystarczy zwykła woda, lub ciecz z rozcieńczonym detergentem. Najlepiej, gdy ma on neutralne pH i łagodny charakter, ponieważ agresywne środki mogą pozostawić po sobie odbarwienia i plamy na powierzchni ram. Po usunięciu zabrudzeń dobrze jest przeczyścić szyby i ramy zwykłą wodą i wypolerować powierzchnię okien do momentu uzyskania idealnie przeźroczystej tafli.