Jak wykonać tynkowanie sufitu? Kila cennych wskazówek…
Tynkowanie wnętrza powinniśmy zacząć od sufitu. Ta górna powierzchnia może być dla niektórych robotników kłopotliwa, jednak zachowując kilka podstawowych zasad można szybko przygotować idealną powłokę tynkową. Trzeba pamiętać przede wszystkim o właściwym zagruntowaniu powierzchni, wymieszaniu zaprawy i dobraniu odpowiedniego tynku. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Proces tynkowania rozpocznij od przygotowania ściany
To czynność uniwersalna, która musi być wykonana bez względu na zastosowany typ tynku i metodę nakładania. Sufit trzeba dokładnie wyczyścić, odpylić i odtłuścić. Na jego powierzchni nie powinny znajdować się resztki farby, starych powłok malarskich i innych elementów. Po dokładnym oczyszczeniu sufitu należy go zagruntować. Najlepiej dobrać tai preparat, który będzie dopasowany do typu powierzchni, to znaczy:
- na beton komórkowy, silikat lub mur można wykorzystać środek do podłoży chłonnych,
- na zwykły beton lub styropian wystarczy grunt do podłoży niechłonnych.
Później przystępujemy do nakładania tynku. Przed rozpoczęciem prac należy go dokładnie rozmieszać z odpowiednią ilością wody. Najlepiej użyć agregatu tynkarskiego, który dokładnie połączy wszystkie składniki i pomoże w rozprowadzeniu zaprawy. Tynk gipsowy można też nakładać ręcznie za pomocą metalowej pacy.
Zaciąganie i wygładzanie – jak je przeprowadzić?
Wstępne wyrównanie powierzchni warto rozpocząć zaraz po nałożeniu warstwy. Do zaciągania zawsze używamy standardowej łaty typu H. Trzymamy ją obiema rękami przed sobą i przeciągamy do siebie jednolitym ruchem. Proces warto przeprowadzić w różnych kierunkach, by zyskać optymalną gładkość.
W kolejnym etapie należy wyrównać powierzchnię tynku. To najtrudniejszy krok, ponieważ musimy go wykonać wtedy, gdy masa zacznie się lekko wiązać. Do tego celu najlepiej wykorzystać łatę trapezową, która pomoże usunąć wszelkie nierówności. Warto po zakończeniu procesu obejrzeć sufit ze wszystkich stron i sprawdzić, czy powłoka jest równomierna.
Na końcu trzeba jeszcze wygładzić zaprawę. Pracę wykonujemy wtedy, gdy zauważymy, że mleczko gipsowe lekko zmatowiało i przyschło. Możemy do tego celu użyć metalowej pacy lub szpachli powierzchniowej. Gładzenie przeprowadzamy kolistymi ruchami, które pomogą w starciu wszelkich nierówności i uzyskaniu idealnej powierzchni.
O czym warto pamiętać, tynkując sufit?
Podstawową zasadą tynkowania sufitu, niezależnie od zakupionej mieszanki jest nakładanie pojedynczej warstwy. Tylko wtedy zaprawa zyska pożądany wygląd i będzie pozbawiona defektów. Nigdy nie powinniśmy też przeprowadzać prac w temperaturze niższej niż +5°C, ponieważ taki tynk może być podatny na odspojenie.
W trakcie prac należy ograniczyć długość przerw. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie agregatu, z którym szybko naniesiemy zaprawę na ścianie. Przy pracy ręcznej, maksymalny czas nałożenia tynku na cały sufit powinien wynieść 2,5 godziny.