Jak wykonać tynkowanie? Sprawdzamy w jaki sposób przygotować podłoże

Jak wykonać tynkowanie? Sprawdzamy w jaki sposób przygotować podłoże

Jednolita forma zaprawy tynkowej w dużej części zależy od odpowiednio przygotowanego podłoża. Niezależnie od zastosowanego materiału, każda powierzchnia pod tynk powinna zapewnić odpowiednią przyczepność, posiadać sztywną i stabilną konstrukcję, która nie będzie zmieniać wymiarów w trakcie użytkowania. Tylko w takim przypadku jest duża szansa, że wykonana powłoka będzie utrzymywać się przez długi czas. W artykule sprawdzimy jak należy przygotować podłoże, w zależności od zastosowanego materiału…

Ściany z betonu – mniej wymagające

W przypadku betonów komórkowych, podczas prac przygotowawczych wystarczy oczyścić wystające grudki zaprawy i wyskrobać wszelkie zanieczyszczenia. Podłoże z betonu keramzytowego zazwyczaj jest dość gładkie, dlatego dobrze jest przed tynkowaniem naciąć je za pomocą dłut ręcznych lub pneumatycznych i dokładnie oczyścić z kurzu.

Elementy z betonu prefabrykowanego muszą być pozbawione smarów oraz wszelkich środków do smarowania form. Dlatego dobrze jest taką powierzchnię oczyścić, stosując piaskownicę. Przed tynkowaniem dobrze jest również nawilżyć beton wodą. Jeśli w ścianie znajdują się ubytki, należy obrobić je poprzez wycięcie odpowiedniego bloku betonu i wypełnić takim samym typem mieszanki.

Co robić w przypadku powłok gipsowych lub płyt wiórowo-cementowych?

Podłoże gipsowe lub gipsowobetonowe odznacza się dużą gładkością. Przed pracami tynkarskimi dobrze jest z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi porysować powierzchnię tworząc skośną siatkę. Najlepiej użyć do tego ostrego narzędzia, warto jednak pamiętać, że podłoże jest dość delikatne, więc nie należy wkładać w czynność znacznej siły.

Płyty wiórowo-cementowe najczęściej wykorzystywane są do ocieplenia ścian i przygotowania ścianek działowych. Mają one równą i szorstką powierzchnię, która świetnie utrzymuje tynk. Zaprawy nie można jednak nakładać na świeże płyty. W miejscach połączeń, spoiny zazwyczaj pokrywa się paskami metalowej siatki, co dodatkowo zabezpiecza tynkowaną powierzchnię.

Drewnianą powierzchnię również trzeba przygotować

Do ręcznego lub mechanicznego tynkowania nadaje się jedynie podłoże wykonane z desek o szerokości nie większej niż 12 cm. Powłokę zabezpieczającą można utworzyć dopiero po zakończeniu osiadania budynku i całkowitym jego wyschnięciu.

Drewniane podłoże przed tynkowaniem pokrywa się specjalnym podkładem zrobionym z:

  • standardowych listewek,
  • dranic – są to listwy drewniane o szerokości 20-50 mm nabijane w dwóch warstwach ułożonych do siebie prostopadle,
  • metalowej siatki zabezpieczającej.

Na tak przygotowane podłoże nakładana jest obrzutka, a następnie właściwa zaprawa tynkarska.