Jak wygładzić tynk cementowo-wapienny?

Gładź tynkowa - jak kłaść ją na ściany?

Jednym z najczęściej wybieranych produktów budowlanych jest tynk cementowo-wapienny. Wielu użytkownikom sen z powiek spędza jednak kwestia odpowiedniego i przede wszystkim efektywnego wygładzenia tego rodzaju materiału. I choć wydaje się to trudne, w rzeczywistości istnieją sposoby na to, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Wybór odpowiedniej gładzi

Podstawową kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę przy pracach wykończeniowych jest dobór odpowiedniej gładzi szpachlowej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje: w postaci sypkiego materiału lub jako gotowa mieszanka. To, na który wariant się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, w jakich pomieszczeniach będzie ona stosowana, a także od sposobu jej nakładania oraz ceny i właściwości. 

Gładź szpachlową możemy nałożyć na tynk cementowo-wapienny na trzy sposoby:

  • za pomocą natrysku hydrodynamicznego, 
  • szpachelką,
  • stalową pacą.

Nakładanie rozpoczynamy od sufitu i kierujemy się od okna w stronę drzwi. Przed przystąpieniem do prac warto przeczytać kartę produktu, gdyż właśnie tam znajdziemy informacje dotyczące temperatury oraz wilgotności powietrza optymalnej dla tego rodzaju prac. Gładź nakładamy w kilku warstwach i pozostawiamy do wyschnięcia.

Szlifowanie

Kolejny etap wygładzania tynku cementowo-wapiennego to szlifowanie gładzi. Możemy to zrobić na dwa sposoby: ręcznie lub przy użyciu szlifierki mechanicznej. Pierwszy sposób sprawdzi się na niewielkich powierzchniach, ponieważ jest pracochłonny, a podczas wykonywania prac nie ma możliwości odprowadzenia pyłu. W większych pomieszczeniach warto zatem zdecydować się na szlifowanie mechaniczne. Na tym etapie najważniejsza jest precyzja – odpowiednie wygładzenie ścian wpływa na efekt końcowy i znacznie ułatwia nakładanie preparatów do gruntowania oraz farby.

Gruntowanie

Sucha i dokładnie wyszlifowana powierzchnia wymaga jeszcze odpowiedniego przygotowania do pokrycia jej farbą. W tym celu musimy ją zagruntować. Preparat ten zabezpieczy ściany przed pochłanianiem wilgoci oraz tworzy powłokę, po której z łatwością rozprowadzimy farbę. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wodnistą konsystencję produktu, najlepiej nakładać go wałkiem bądź poprzez natrysk. Używając w tym celu pędzla moglibyśmy doprowadzić do powstania rys na wygładzonej powierzchni.

Odpowiednio wygładzony tynk cementowo-wapienny to nie tylko gwarancja estetycznego wyglądu ścian, ale również ich bezpieczeństwa i trwałości. Na odpowiednio przygotowanej powierzchni o wiele łatwiej będzie nam rozprowadzać farbę, a smugi czy zarysowania nie zepsują nam efektu końcowego.