Jak usunąć wilgoć ze ściany? Podpowiadamy jak przygotować powierzchnię do tynkowania
Aby warstwa tynkowa w odpowiedni sposób utrzymywała się na powierzchni, musi ona być w pełni sucha. Nie zawsze mamy taki efekt, problemy pojawiają się szczególnie w trakcje renowacji powłoki, gdy w niektórych częściach mieszkania może pojawić się wilgoć. Przed pracami remontowymi warto zrobić wszystko, aby pozbyć się nawet najmniejszych śladów jej wpływu. Jak się do tego zabrać?
Osuszacz powietrza czy warto go stosować?
Przy zawilgoconych ścianach, coraz częściej wykorzystuje się osuszacze powietrza. To urządzenia, których zadaniem jest skroplenie i odprowadzenie z pomieszczeń znajdującej się w nich pary wodnej. Jest ono bardzo przydatne, zwłaszcza w pokojach stale narażonych na działanie wody, takich jak kuchnia czy łazienka.
Zwykle sprzęt jest zasilany prądem. Jego praca polega na stałym zasysaniu powietrza w mieszkaniu i skraplaniu wilgoci na specjalnym układzie zbierającym. Następnie jest ona odprowadzana do specjalnego zbiornika znajdującego się wewnątrz lub na zewnątrz urządzenia. Sprzęt pomaga więc usunąć wilgoć z wnętrz pomieszczeń, przez co ma ona minimalny wpływ na powierzchnię ścian.
Inne sposoby na osuszenie ściany
Do przygotowania powierzchni pod tynkowanie służą bardziej technologiczne rozwiązania. Pomocne mogą być osuszacze, dmuchawy, a także specjalne nagrzewnice na olej, napęd elektryczny lub gaz. Akcesoria wykorzystuje się w zależności od sytuacji i pory roku, to znaczy:
- przy dodatnich temperaturach na zewnątrz, znacznie częściej stosowane są budowlane osuszacze kondensacyjne bez wspomagania przez urządzenia grzewcze,
- zimą najlepiej zastosować zarówno osuszacze jak i nagrzewnice. Wykorzystanie jednego typu urządzeń w obu przypadkach nie zagwarantuje poprawnego osuszenia ścian.
Przy tynkowaniu świeżo wybudowanych mieszkań w stanie surowym, należy również pamiętać o odczekaniu kilku miesięcy od daty ukończenia prac budowlanych. Pozwoli to na samoczynne usunięcie z powierzchni ścian wilgoci, przez co zastosowanie dodatkowych metod osuszania może nie być konieczne. Zbyt wcześnie nakładana warstwa tynkowa na ściany może również być mniej trwała.
Przy wilgotnych ścianach wykorzystaj tynki renowacyjne
Gdy stopień zawilgocenia ścian jest zbyt wysoki, można zastosować na ich powierzchnię tynki renowacyjne. To mieszanki o wyjątkowych właściwościach, które są w stanie wchłonąć wilgoć ze ścian i odprowadzić ją na zewnątrz w postaci pary wodnej. Dzięki odpowiedniej strukturze tynki renowacyjne kontrolują również wydzielanie szkodliwych soli, przez co ograniczają powstawanie wykwitów.
Warto jednak dodać, że takie powłoki nie mogą stanowić zamiennik dla standardowych tynków wapiennych czy gipsowych. Ich zadaniem jest osuszenie ściany, i przygotowanie podkładu pod właściwą powłokę. Wykorzystywane są bardzo często do osuszania ścian po skutkach powodzi czy krótkotrwałych zalań mieszkania.