Jak się robi tynki maszynowe? Sprawdzamy w jaki sposób zabezpieczyć nimi ściany

Jak się robi tynki maszynowe? Sprawdzamy w jaki sposób zabezpieczyć nimi ściany

Wykorzystanie agregatu tynkarskiego może znacznie przyspieszyć pracę. Tynki maszynowe odznaczają się doskonałymi właściwościami, należy jednak przygotować je zgodnie z pewnymi zasadami… Tylko wówczas utworzą one trwałą i szczelną powłokę chroniącą ściany przed czynnikami atmosferycznymi. Jak przeprowadzić tynkowanie maszynowe?

Najpierw warto zacząć od podłoża

Przed przystąpieniem do prac remontowych należy ocenić stan ścian. Do nakładania tynku nadadzą się wyłącznie powierzchnie suche i stabilne, które będą jednocześnie w pełni czyste. Przed pracami tynkarskimi trzeba dokładnie usunąć kurz, resztki farb oraz wszelkie inne zabrudzenia. Nie należy również przeprowadzać tynkowania na zamarzniętej ścianie.

W ocenie stanu nawierzchni pomaga tzw. próba ścierania. Jej celem jest sprawdzenie, czy na powierzchni znajdują się drobinki kurzu, które mogą obniżać jakość tynku. Po dokładnych oględzinach podłoża można przystąpić do mocowania listew w narożnikach ścian. Pomogą one w równomiernym rozłożeniu zaprawy i wzmocnią całą konstrukcję.

Po wstępnych działaniach czas na tynkowanie

Przy nakładaniu tynku cementowo-wapiennego konieczne będzie przygotowanie obrzutki. Jej zadaniem jest zwiększenie chropowatości ścian, przez co właściwa powłoka jeszcze lepiej utrzyma się na powierzchni.

Jak przygotować tynk maszynowy? Pracę rozpoczyna się od wsypania suchej mieszanki do kosza zasypowego, z którego specjalny podajnik napędzany motoreduktorem przenosi ją do komory mieszarki. Jednocześnie doprowadzana jest tu woda, a następnie składniki są łączone poprzez mieszadło agregatu.

Później zaprawa przepływa do pompy ślimakowej i zostaje wytłoczona na powierzchnię przy użyciu pistoletu natryskowego. Warto pamiętać o równomiernym nakładaniu zaprawy na całej tynkowanej ścianie. Przy dużej powierzchni najczęściej zabieg przeprowadzany jest partiami.

Co robić po aplikacji tynku?

Gdy zaprawa zostanie nałożona na ścianie, trzeba przeprowadzić tzw. zaciąganie. Wykonuje się je z pomocą specjalnej łatwy w kształcie litery „H”. Proces pomaga równomiernie rozprowadzić tynk i wstępnie go wygładzić. Na tym etapie nie należy przejmować się mniejszymi ubytkami, a zabieg warto wykonać zdecydowanymi i jednolitymi ruchami.

Po zaciągnięciu zaprawy należy poczekać na przyschnięcie tynku. Następnie na jeszcze niezastygłej masie przeprowadzamy zabiegi wykończeniowe, takie jak:

  • równanie z wykorzystaniem specjalnej łaty trapezowej,
  • gładzenie – piórkowanie pomagające wygładzić powierzchnię,
  • gąbkowanie nadające ostateczny kształt powłoce tynkowej.

Po tych czynnościach wystarczy odczekać aż tynk całkowicie wyschnie. Najczęściej przy stabilnej pogodzie już po kilku tygodniach od zakończenia procesu można przystąpić do malowania ścian.