Jak położyć tynk strukturalny zewnętrzny? Kilka wskazówek dotyczących procesu

Jak położyć tynk strukturalny zewnętrzny? Kilka wskazówek dotyczących procesu

Tynkowanie ma wiele zastosowań. Głównym celem zabiegu jest oczywiście zabezpieczenie ścian przed działaniem wilgoci, której nadmiar może negatywnie wpłynąć na strukturę ścian. Ponadto, zaprawy tynkarskie stanowią doskonały element wykończenia mieszkania. Niektóre mieszanki mogą również upiększyć wygląd budynku swoją unikalną fakturą. Przyjrzymy się dziś tynkom strukturalnym, które jednocześnie chronią ściany oraz dekorują ich powierzchnię.

Czym są tynki strukturalne?

W najprostszych słowach jest to masa tynkarska, dzięki której uzyskamy oryginalne efekty wizualne. Zaprawy strukturalne wykorzystywane są do prac wykończeniowych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Tynki są zróżnicowane pod względem struktury – jedne są bardziej zagęszczone i zawierają więcej składnika ziarnowego, z kolei inne wykazują wyższą gładkość i jednolitą budowę.

Zaprawy przygotowane są głównie na bazie gipsu, który doskonale chroni powierzchnię ścian przed wpływem wilgoci. Oprócz podstawowego składnika, tynki zawierają również bardzo drobne kruszywa naturalne, na przykład marmurowe. Te dodatkowe ziarna nadają mieszance unikalnego wyglądu i pozwalają utworzyć oryginalne faktury powierzchni. Do najpopularniejszych wzorów należą struktury baranka lub kornika.

Gdzie można zastosować tynki strukturalne?

Mieszanki wykorzystuje się zarówno we wnętrzu pomieszczeń, jak i na zewnątrz mieszkania. Jest to ciekawy sposób na wykończenie niemal każdego wnętrza, a dzięki doskonałym właściwościom zaprawy, mogą one być stosowane również w pomieszczeniach silnie narażonych na wilgoć, takich jak kuchnia czy łazienka.

Tynki strukturalne świetnie sprawdzą się również na starych, popękanych lub poplamionych powierzchniach. Zaprawę można nakładać ręcznie, lub z wykorzystaniem agregatu tynkarskiego, co znacznie przyspieszy działania. Tynk strukturalny zewnętrzny posiada porowatą strukturę, która przepuszcza parę wodną, co sprawi, że budynek może bez problemu „oddychać”. Gipsowe zaprawy odznaczają się przy tym wysoką wytrzymałością i doskonale znoszą wahania temperatur.

Jak przygotować powłokę?

W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie będą tynkowane. Następnie istotne jest dokładne oczyszczenie powierzchni montażu. Resztki brudu i kurzu mogą negatywnie wpłynąć na wytrzymałość tynku, dlatego należy się ich pozbyć.

Po tych czynnościach można przystąpić do właściwego procesu. Rozpoczynamy go od zagruntowania powierzchni. Po wyschnięciu preparatu można nakładać wymieszaną wcześniej masę tynkarską. Przy ręcznym tynkowaniu, należy dokładnie kontrolować grubość warstwy – powinna ona mieć od 2 do 5 mm. Można tu również wykorzystać agregaty tynkarskie.

Po naniesieniu zaprawy przygotowuje się odpowiednią fakturę tynku. Do tego celu można wykorzystać wałki, pace czy gazety. Po całkowitym utwardzeniu zaprawy, tynk można jeszcze pomalować.