Jak nakładać tynk cienkowarstwowy na ścianę?
Do zabezpieczenia ścian od środka i na zewnątrz, coraz częściej stosuje się tynki cienkowarstwowe. Ich wykorzystanie niesie szereg zalet. To tani i skuteczny sposób pokrycia ścian, który zapewni ochronę na wiele lat. A przy tym, dzięki rozbudowanym możliwością barwienia, pozwala uzyskać odcień ścian dostosowany do potrzeb mieszkańców. Nakładanie tynków cienkowarstwowych wymaga jednak stosowania kilku zasad, które postaramy się dziś omówić…
Na początek: kilka wiadomości…
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynku cienkowarstwowego. Najczęściej polecane są produkty akrylowe, silikonowe, silikatowe czy silikatowo-silikonowe. Każdy z nich odznacza się nieco innymi parametrami, należy także dokładnie dopasować rodzaj tynku do warunków mieszkania.
Nakładanie tynku cienkowarstwowego wbrew pozorom nie jest proste. Kluczem do sukcesu jest przygotowanie jednolitej powłoki o odpowiedniej grubości zgodnie z techniką dobraną do konkretnej mieszanki. Jeśli nie mamy doświadczenia przy takich remontach, lepiej zdać się na specjalistów. Sprawdzona ekipa z agregatem na wyposażeniu szybciej i skuteczniej przygotuje tynk.
Jeśli już mowa o warunkach pracy, warto wspomnieć o pogodzie. W przypadku cienkowarstwowych zapraw odgrywa ona kluczowe znaczenie. Najlepiej przeprowadzać pracę przy temperaturze między 5-25 stopni Celsjusza. Wiązanie tynku uniemożliwi wilgoć, dlatego działania należy przeprowadzać przy słonecznej i najlepiej bezwietrznej pogodzie.
Podstawą jest podłoże
Tynki cienkowarstwowe powinny być nakładane na suchą, stabilną i czystą powierzchnię pozbawioną uszkodzeń. Tylko wtedy powłoka ochronna będzie wystarczająco trwała i zachowa swoje właściwości.
Przed rozpoczęciem tynkowania należy zagruntować powierzchnię i nałożyć masę podkładową. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie wewnętrznych warstw elewacji oraz znaczne zwiększenie przyczepności powłoki. Pominięcie tego kroku bardzo szybko wywoła efekt odspajania tynku od ściany.
Właściwe nakładanie tynku – na co zwracać uwagę?
Tynki cienkowarstwowe da się aplikować ręcznie z pomocą pacy, jednak lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie agregatu tynkarskiego. Przed aplikacją należy dokładnie rozmieszać składniki i przygotować zaprawę zgodnie ze wskazaniami producenta. Dobrze jest przy tym dbać o czystość pracy – wszelkie zanieczyszczenia, które dostaną się do struktury powłoki będą ją osłabiać. Najlepiej do tynkowania stosować czyste, wykonane ze stali nierdzewnej pojemniki, które będą w pełni bezpieczne dla zaprawy.
Tynk cienkowarstwowy aplikuje się pojedynczą warstwą. Jej grubość nie powinna przekraczać wielkości zawartego w zaprawie ziarna. Po aplikacji mieszankę należy dokładnie rozprowadzić na powierzchni i wyrównać. Większe powierzchnie najlepiej pokrywać w pojedynczym cyklu, z agregatem zadanie będzie więc dużo prostsze.