Gruntowanie ścian – co to jest i dlaczego ten krok jest tak ważny?
Wytrzymałość powłoki tynkowej zależy przede wszystkim od staranności wykonywania poszczególnych etapów. Jeśli chcemy uzyskać jednolitą i spójną strukturę warstwy, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię i zabezpieczyć ją preparatem gruntującym. W jaki sposób się to robi? I dlaczego gruntowanie jest tak ważne?
Zagruntowana ściana lepiej utrzyma tynk
To podstawowy krok podczas prac remontowych, który wzmacnia przygotowany tynk. Grunt ma zwiększyć stabilizację nowo nałożonej powłoki i zmniejszyć ryzyko odpadania położonych na ścianę produktów. Zastosowanie tego preparatu obniża też lub całkowicie niweluje nasiąkliwość murów. Dzięki temu nie są one podatne na działanie wilgoci, a powłoka tynkowa efektywniej utrzyma się na powierzchni ściany.
Gruntowanie zwiększa izolacyjność ścian. Takie zabezpieczenie pomaga przygotować szczelną warstwę ochronną, która jednocześnie będzie zatrzymywać ciepło wewnątrz budynku. Zabieg ma również uodpornić powłokę tynkową przed działaniem mrozu, który niekiedy doprowadza do pękania zaprawy. Grunt skutecznie usuwa też czynniki biologiczne – to preparat, który zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, mogących osłabić strukturę ściany.
Co da gruntowanie przed malowaniem?
Ten zabieg jest niezwykle istotny również przed malowaniem ścian. Głównym celem gruntowania jest w tym przypadku wzmocnienie podłoża i wyrównanie chłonności. Preparat ma zwiększyć przyczepność farby do ściany, przez co obniża się jej zużycie w trakcie właściwych prac wykończeniowych.
Gruntowanie ścian przed malowaniem zaleca się przede wszystkim w przypadku prac na nowych tynkach mineralnych lub gipsowych. Ten krok warto przeprowadzić podczas malowania ścian w stanie deweloperskim oraz powierzchni po zeskrobaniu starych powłok. Jednocześnie gruntowanie nie będzie potrzebne przy ponownym malowaniu ściany. Zastosowanie preparatu ochronnego w tym przypadku może nawet doprowadzić do efektu „zeszklenia” powierzchni co uniemożliwi wykonanie dalszych prac.
W jaki sposób gruntować powierzchnię ścian?
Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego preparatu. Należy to zrobić, sugerując się zaprawą lub farbą, która ma być nakładana na ścianę oraz charakterem podłoża. Przed aplikacją produktu musimy również oczyścić ścianę z pozostałości tynku, zanieczyszczeń i plam. Nowo przygotowaną powierzchnię warto odkurzyć, by drobne cząstki nie osłabiły efektu działania preparatu.
Grunt można nakładać ręcznie z pomocą wałka lub za pomocą agregatu. Przed rozpoczęciem pracy trzeba przygotować mieszankę zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie nakładamy grunt na ścianę i czekamy 3-4 godzin do czasu wyschnięcia. Później możemy przechodzić do kolejnych etapów tynkowania lub malowania powierzchni.