Gładź tynkowa – jak kłaść ją na ściany? Jak wybrać najlepszą gładź?

Gładź tynkowa - jak kłaść ją na ściany?

Dawniej ściany budynków zabezpieczano tynkiem cementowo-wapiennym. Odznaczał się on chropowatą, ziarnistą strukturą, której daleko było do idealnej gładkości. Dziś większy nacisk kładzie się również na estetykę ścian, dlatego często stare tynki pokrywa się gładzią. Umożliwia ona nadanie idealnej faktury i jednoczesne zabezpieczenie ściany przed działaniem wilgoci. Którą gładź warto wybrać? I w jaki sposób się ją nakłada?

Rodzaje gładzi tynkowych

Najpopularniejszym typem jest gładź szpachlowo-gipsowa, produkowana z drobno zmielonego surowca. Odznacza się intensywnym białym kolorem i dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Gładź świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach suchych i można ją nanosić na dowolny typ podłoża, pamiętając o zabezpieczeniu elementów metalowych.

Do pokrycia ścian można wykorzystać również gładzie szpachlowe wapienne, które nanosi się ręcznie lub maszynowo. Takie mieszanki są paroprzepuszczalne, a z ich pomocą łatwo uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Zaprawy sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Gładzie mogą być nakładane na tynki wapienne, cementowo-wapienne oraz beton. Rzadziej stosowane są gładzie cementowe o dużej wytrzymałości mechanicznej oraz polimerowe, odznaczające się większą elastycznością.

O czym należy pamiętać przed nakładaniem gładzi?

Kluczowe znaczenie ma właściwe przygotowanie powierzchni ściany. Powinna być ona czysta, mocno związana, pozbawiona wilgoci, zatłuszczeń oraz pozostałości po farbach lub poprzedniej zaprawie. Przed rozpoczęciem nakładania gładzi warto usunąć wszelkie ślady pyłu i kurzu, który mógłby zaburzyć proces zastygania nowej powłoki. Ściany pokryte tynkami mineralnymi, nowymi gładziami gipsowymi oraz płytami gipsowo-kartonowymi trzeba wcześniej zagruntować specjalnym preparatem.

Po opracowaniu powierzchni należy przygotować gładź. Na rynku dostępne są zaprawy w formie sypkiej lub gotowej do nakładania. W pierwszym przypadku musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji masy szpachlowej oraz wody. Nie powinniśmy również rozdrabniać kolejnej porcji gładzi w tym samym pojemniku, ponieważ resztki poprzedniej masy mogą przyspieszyć zastyganie zaprawy. W przypadku gotowych mieszanek powinniśmy przygotować je zgodnie z zaleceniami producenta.

W jaki sposób nakładać gładź na ścianę?

Zaprawę możemy nanieść ręcznie, lub wykorzystać do tego celu agregat tynkarski. Pojedyncza warstwa powinna mieć maksymalnie 3 mm grubości, choć niektóre gładzie można nakładać cieńszą lub grubszą warstwą. Prace przeprowadzamy w odpowiedniej kolejności, zaczynając od sufitu i przechodząc do wygładzania ścian bocznych od dołu do góry. Gładzie najczęściej przygotowuje się w dwóch warstwach. Zadaniem pierwszej jest wyrównanie podłoża, a druga uzupełnia drobne nierówności i nadaje ścianom gładkiej faktury.