Agregat malarski – jaki wybrać? Sprawdź, do czego można go wykorzystać
Prace remontowe pójdą znacznie szybciej, gdy zamiast tradycyjnych ręcznych metod, zastosujemy maszyny. I nie chodzi tu tylko o tynkowanie ścian. Również malowanie powierzchni możemy przeprowadzić z wykorzystaniem odpowiedniego agregatu. Dzięki niemu uzyskamy idealny kolor w znacznie krótszym czasie. Który agregat będzie najlepszy do prac malarskich?
Dlaczego warto zastosować agregat malarski?
To urządzenie może ułatwić nam prace na dużej powierzchni. Agregat najczęściej używany jest do malowania ścian, zabezpieczenia elewacji bądź dachu. Dostępne urządzenia umożliwiają wykorzystanie farb i lakierów o różnej gęstości. Taki sprzęt jest niezwykle wydajny i znacznie przyspieszy pracę ekipy remontowej.
Agregat ułatwia przygotowanie powłoki malarskiej o równomiernej grubości. Dzięki technice natrysku da się nie tylko idealnie pokryć całą powierzchnię, lecz można jednocześnie zaoszczędzić sporą ilość farby. Urządzenie pracuje pod ciśnieniem, bez udziału powietrza, co minimalizuje ryzyko powstania defektów w strukturze nowej powłoki. Agregat można użyć do nakładania farb, impregnatów, szpachli oraz szeregu innych substancji.
Rodzaje agregatów malarskich
Na rynku możemy znaleźć kilka typów urządzeń. Ze względu na zastosowaną technologię natrysku wyróżniamy agregaty:
- tłokowe,
- membranowe,
- tłokowe elektryczne,
- tłokowe spalinowe,
- hydrauliczne,
- z napędem mechanicznym.
Do najbardziej efektywnych urządzeń zalicza się agregaty tłokowe. Pozwalają one na pracę z wydajnością około 6 litrów na minutę. Takie urządzenia bardzo często są wyposażone w płytki sterujące przepływem farby. Konstrukcja agregatu umożliwia wytłoczenie gęstych zapraw, dlatego sprzęt bardzo często służy również do nakładania szpachli lub farb strukturalnych.
Agregaty membranowe są nieco tańsze i ich koszt utrzymania jest niższy. Ta maszyna nadaje się do użytku wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Sprzęt rzadko się psuje, jednak w porównaniu z agregatem tłokowym ma znacznie mniejszą efektywność. Agregat membranowy pracuje też z małym ciśnieniem aplikacji farby, co uniemożliwi naniesienie gęstszych mieszanek.
Postaw na agregat Kaleta 152!
Ten niewielkich rozmiarów urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu. Kompaktowy agregat z zasilaniem jednofazowym 230V można zastosować do różnych prac remontowych. Doskonale radzi sobie z masami szpachlowymi, farbami, lub gładziami gipsowymi. Sprawdzi się podczas przygotowania powłoki osłonowej, wygładzającej, bitumicznej lub uzupełniającej.
Agregat pracuje z wydajnością 6l/min a maksymalne ciśnienie tłoczenia wynosi 100 bar. Sprzęt został wyposażony w zbiornik o pojemności 57 litrów, co umożliwia przygotowanie powłoki na dużej powierzchni bez konieczności uzupełnienia mieszanki. Urządzenie ma niewielkie rozmiary i stosunkowo niską wagę, przez co łatwiej będzie przetransportować je w inne miejsce.