Jaką wiedzę musi posiadać dobry tynkarz?
Doskonałej jakości tynk nie stanowi gwarancji, że zaaplikowany na ścianę produkt będzie prezentował się bez zarzutu. Równie istotny jest bowiem także tak zwany czynnik ludzki, czyli wiedza, umiejętności oraz cechy tynkarza. Czego powinna nauczyć się osoba, która pragnie spełniać się w tym zawodzie i jaki typ osobowości może jej w tym pomóc?
Czego musi nauczyć się tynkarz?
Dobry tynkarz powinien opanować w zadowalającym stopniu przede wszystkim wiedzę z zakresu składników tynkarskich. Musi znać właściwości takich surowców, jak piasek, kruszywa, wapno, cement czy gips. Niezwykle istotna jest także technika ich łączenia i dozowania, a zatem poznanie odpowiednich proporcji wagowych i objętościowych. Kolejna ważna kwestia to zasady dobierania właściwego koloru zapraw, w celu przygotowania tynków kolorowych. Dobry tynkarz musi wiedzieć, jak zachowują się barwniki i w jaki sposób mieszać je z innymi produktami, aby uzyskać pożądane przez klienta zabarwienie.
Jakie cechy powinien mieć dobry tynkarz?
Wbrew pozorom nie każdy może być dobrym tynkarzem, nawet jeżeli posiada odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Osoba, która pragnie zajmować się nakładaniem tynku musi być przede wszystkim sprawna fizycznie, co oznacza, że jakiekolwiek zaburzenia zmysłu równowagi dyskwalifikują wszystkich potencjalnych kandydatów na to stanowisko. Nie mniej istotny jest także dobry refleks oraz zdolności manualne, ponieważ praca z takim materiałem wymaga szybkiego działania oraz utrzymania wysokiej estetyki wykończenia. Niezwykle przydatne dla najlepszego efektu wizualnego oraz efektywności czynności wykończeniowych są także niektóre cechy charakteru dobrego tynkarza. Człowiek, który chce wykonywać ten zawód, powinien być przede wszystkim dokładny i skrupulatny, aby gotowy tynk prezentował się nienagannie. Dobrze jeśli jest także osobą solidną i umie współdziałać z innymi pracownikami. Dzięki temu żadna z osób zatrudnionych przy budowie i wykończeniach nie przeszkadza sobie nawzajem, a nawet przeciwnie – pomaga.
Zawód tynkarza dla najwytrwalszych?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że praca tynkarza nie należy do najłatwiejszych. Osoba na takim stanowisku musi liczyć się z faktem, że często będzie wykonywała swoje zadania w pozycji stojącej. Ponieważ tynk kładzie się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz budynku, praca tego typu wiąże się także z koniecznością korzystania z rusztowań. Dobry tynkarz nie może zatem bać się wysokości, ciężkiej pracy fizycznej, a także niekomfortowych pozycji.
Dobry tynkarz to osoba z odpowiednim wykształceniem, ciesząca się dobrym zdrowiem psychicznym oraz zmysłem estetycznym. Jak w każdym zawodzie, nie bez znaczenia jest również jej doświadczenie, dlatego najlepszy tynk w rękach najlepszego tynkarza to gwarancja szybkich i atrakcyjnych wizualnie efektów wykończeniowych.