Obrzutka tynkarska – co to jest? Jak wykonać szprycowanie ściany?
Właściwie przygotowana warstwa tynku może utrzymać się na ścianie nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego specjaliści wykonujący prace remontowe dokładają wszelkich starań, by każdy z etapów wykonać w sposób rzetelny. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie tzw. obrzutki, której głównym zadaniem jest zwiększenie chropowatości pod tynk właściwy. W jaki sposób przygotować taką powłokę?
Kiedy stosuje się obrzutkę?
To podstawowy krok w przypadku zastosowania mieszanek cementowych i cementowo-wapiennych. Obrzutka, czyli tzw. szpryc jest pierwszą warstwą nakładaną bezpośrednio na zagruntowaną ścianę podczas tynkowania. Jej zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie chropowatości powierzchni i nadanie jej porowatości. Obrzutka powinna pokrywać 80 % ściany, choć jej grubość nie musi być aż tak równomierna.
Warstwę szprycy można przygotować bezpośrednio z mieszanki wapna hydratyzowanego, piasku wody oraz cementu. Przed nakładaniem warstwy tynkowej dobrze jest zmoczyć nowe ściany wodą, dzięki czemu obrzutka będzie lepiej przylegać do powierzchni, a podczas wysychania nie powstaną odparzenia. Duże znaczenie ma również konsystencja obrzutki – masa nie powinna być zbyt wodnista, ponieważ może wtedy szybciej ulegać odspojeniu od ściany.
Szprycowanie lepiej wykonać maszynowo
Szpryca ma bardzo istotne znaczenie w kontekście wytrzymałości całej powłoki zabezpieczającej ściany. To od właściwego przygotowania obrzutki zależy, czy tynk będzie się odpowiednio trzymał powierzchni. Warto zatem nakładać tę warstwę starannie i po skończonej pracy odczekać około 48 godzin aż zaprawa całkowicie się zwiąże. Obrzutkę można nakładać ręcznie, choć jest to dość czasochłonny proces, który może wydłużyć cały remont.
Profesjonalne firmy zaproponują przygotowanie szprycy z zastosowaniem agregatu. Metoda natryskowa ma wiele zalet, a przede wszystkim umożliwi precyzyjne wykonanie obrzutki w stosunkowo krótkim czasie. Do aplikacji zaprawy możemy wykorzystać zarówno agregaty ślimakowe, jak i pneumatyczne. Urządzenie ułatwi pracę, a przygotowana warstwa tynku maszynowego będzie jednolita i bardziej wytrzymała.
Jak nałożyć obrzutkę krok po kroku?
Podstawowym krokiem podczas tynkowania jest przygotowanie podłoża. Należy oczyścić je ze wszelkich zabrudzeń i pozostałości po starych zaprawach, a także wykruszyć warstwy o niskiej wytrzymałości. Przed wykonaniem obrzutki powinniśmy również zwilżyć powierzchnię wodą lub zastosować specjalną emulsję gruntującą.
Zaprawę możemy przygotować samodzielnie lub skorzystać z gotowych mieszanek suchych, które łatwo rozrobić z wodą w agregacie tynkarskim. Po utworzeniu masy o właściwej wilgotności możemy przejść do natrysku. Najlepiej zacząć pracę od górnych partii ściany i przechodzić pistoletem w dół. Po 24 godzinach od aplikacji tynku powinniśmy skropić go wodą. Jeśli prowadzimy pracę na zewnątrz, warto osłonić przygotowaną obrzutkę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.