Jak powstaje tynk z agregatu i jakie właściwości ma taka zaprawa?
Warstwa tynku stanowi skuteczne zabezpieczenie ścian przed działaniem czynników zewnętrznych. Tworząc taką powłokę izolujemy powierzchnie budynku od wilgoci, która mogłaby osłabić nośność całej konstrukcji. W trakcie prac remontowych warto rozważyć tynkowanie z pomocą agregatu, co może znacznie ułatwić zadanie. Czym charakteryzuje się taki tynk? I jak on powstaje?
Czy warto zastosować agregat tynkarski?
Tynki maszynowe cieszą się sporym uznaniem, ponieważ znacznie przyspieszają pracę. Wykorzystując agregat możemy pokryć nawet do 100 metrów kwadratowych powierzchni dziennie, co przy ręcznej pracy byłoby po prostu niewykonalne. Eksperci doceniają też wysoką jakość naniesionej powłoki, która ma równomierną grubość i jednolity kolor.
Agregat tynkarski pomaga zabezpieczyć ściany i zaoszczędzić na materiale. W przypadku ręcznego tynkowania zawsze musimy liczyć się ze stratami surowca, który po prostu zbyt szybko ulega wyschnięciu. Agregat na bieżąco przygotowuje odpowiednią porcję zaprawy, dokładnie mieszając wszystkie jej składniki. Urządzenie ma również uniwersalne zastosowanie. Z jego pomocą można rozrobić niemal każdy rodzaj tynku, kleje, szpachle, farby dyspersyjne lub emulsyjne oraz zaprawy pod wylewki samopoziomujące.
Jak powstaje tynk w agregacie?
Do tynkowania maszynowego stosuje się gotowe zaprawy tynkowe sprzedawane w suchej wersji. Przed rozpoczęciem pracy należy podłączyć urządzenie do prądu oraz źródła wody, które dostarczy ciecz pod odpowiednim ciśnieniem. Następnie wystarczy ręcznie wsypać porcję mieszanki do kosza agregatu i uruchomić sprzęt.
System automatycznie ustali proporcje wody i rozmiesza wprowadzoną zaprawę, nadając jej odpowiednią konsystencję. W dalszej kolejności gotowa mieszanka doprowadzana jest do dysz pistoletu, a operator agregatu może w tym momencie nanosić powłokę na ścianę. Zaprawa natryskiwana jest pod ciśnieniem co gwarantuje równomierne rozprowadzenie powłoki i przygotowanie warstwy o optymalnej grubości.
Jakie cechy ma tynk maszynowy?
Tynk z agregatu ma jednolitą konsystencję i wyjątkową gładkość. Składniki zaprawy są dokładnie wymieszane przez automatyczny system, dzięki czemu eliminuje się ryzyko powstania przebarwień. Nałożony tynk ma równomierną strukturę, która nie będzie wymagać dalszych poprawek. Ze względu na charakter pracy urządzenia, tynk mechaniczny często jest nieco bardziej rozwodniony, co ułatwia jego aplikację przed dysze pistoletu.
Zaprawę z agregatu kładzie się znacznie szybciej, co skraca prace remontowe. W ten sposób łatwiej też przygotować tynk o jednolitym kolorze na całej powierzchni. Przy ręcznej pracy bardzo często zdarzają się defekty powstałe w wyniku nierównomiernego wysychania poszczególnych partii zaprawy. Wykorzystując agregat przygotowujemy spójną warstwę, która będzie się dzięki temu odznaczać jeszcze lepszą trwałością.