Jak kłaść tynk silikonowy? Wszystko, co musisz wiedzieć, by przygotować idealną powłokę ochronną
Tynki silikonowe cieszą się sporym uznaniem, ze względu na świetne właściwości. To materiał, który doskonale izoluje ściany przed wilgocią, a jednocześnie przepuszcza parę wodną z powierzchni ścian i wykazuje efekt samoczyszczenia. Nic dziwnego, że taki rodzaj zaprawy często stosowany jest przy ścianach silnie wyeksponowanych na kurz i brud. Jak nakłada się taki tynk?
Kilka wskazówek na początek
Podstawową kwestią podczas przygotowania tynku silikonowego jest wybór odpowiedniego terminu pracy. Szczególnie istotna jest tutaj temperatura powietrza, która powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza. W wyższych bądź niższych wskazaniach termometru warstwa może nierównomiernie twardnieć, co negatywnie wpłynie na jej jakość. Ważne, by sprawdzić prognozę pogody również na kilka kolejnych dni po realizacji prac. Jeżeli zapowiadane są upały, najlepiej odczekać na korzystniejsze warunki.
Tynkowanie na nowych budynkach można rozpocząć po około 4 tygodniach od momentu ukończenia prac budowlanych. W przypadku starych tynków wymagane jest ich odpowiednie przygotowanie i zamaskowanie ubytków. Bardzo istotne jest również tynkowanie z pomocą zaprawy pochodzącej z jednej partii produkcyjnej, w przeciwnym razie mogą wystąpić różnice w odcieniach tynku.
Przygotuj idealne podłoże
To podstawowy krok, od którego zaczyna się cały proces. Ważne jest, by przed tynkowaniem dokładnie oczyścić powierzchnię i uzupełnić wszelkie ubytki występujące w ścianie. Najlepiej użyć do tego specjalnej zaprawy tynkarskiej lub klejowej.
Po usunięciu wszelkich zabrudzeń oraz resztek starej powłoki należy powierzchnię zagruntować. Najlepiej wykorzystać do tego celu dedykowane preparaty, które idealnie utwardzą powierzchnię pod tynk silikonowy i zwiążą luźne ziarna ze sobą. Po zagruntowaniu trzeba zostawić ścianę do wyschnięcia na okres minimum 24 godziny. Jeżeli proces przeprowadzono kilka miesięcy wcześniej, przed rozpoczęciem nakładania zaprawy należy ponownie zagruntować powierzchnię.
Po pracach wstępnych przejdź do tynkowania
Przed nakładaniem tynku, zaprawę należy starannie wymieszać. Najlepiej wykorzystać do tego urządzenia mechaniczne, które idealnie połączą wszystkie składniki tynku. Nakładanie można przeprowadzić ręcznie z wykorzystaniem stalowej pacy lub za pomocą agregatu tynkarskiego.
W każdym przypadku należy utworzyć powłokę o grubości mniej więcej odpowiadającej wielkości ziaren. Podczas ręcznego tynkowania warto trzymać się zasady kładzenia zaprawy metodą „mokro na mokro”. Po naniesieniu mieszanki i lekkim przyschnięciu można kolistymi ruchami wygładzić powierzchnię i zostawić do osuszenia. Przez pierwszych 8 godzin twardnienia powłoki, eksperci zalecają osłonięcie ściany przed deszczem i nadmiernym nasłonecznieniem.