Jaki grunt pod tynk? Sprawdź jak dobrać właściwy preparat do konkretnej mieszanki
Aby warstwa tynkowa w prawidłowy sposób związała się z powierzchnią ściany, trzeba ją odpowiednio przygotować. Doświadczone ekipy wykończeniowe wiedzą, że do zabezpieczania wewnętrznych jak i zewnętrznych powierzchni przydadzą się mieszanki gruntujące. Wymagają one co prawda dodatkowych kosztów, jednak dzięki takiej powłoce, późniejsze warstwy zaprawy doskonale przylegają do powierzchni i są bardziej spójne. Jak wybierać mieszanki gruntowe podczas tynkowania?
Czy warto gruntować ściany?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie: po co właściwie przygotowywać ściany przed właściwym tynkowaniem? Proces jest jednak bardzo ważny. Dzięki niemu można znacznie zabezpieczyć powierzchnię i wygładzić ją przed nakładaniem kolejnych warstw.
Preparaty gruntujące wyrównują podłoże i ograniczają jego chłonność. Dzięki temu warstwa tynku będzie idealnie przylegać do powierzchni, a tynk znacznie łatwiej zostanie nałożony na ściany. Dodatkowo grunty wpływają na zmniejszenie stopnia porowatości podłoża oraz eliminują pylistość.
Wszystkie te cechy aplikacji preparatu pozwalają zabezpieczyć ścianę przed wilgocią, a także umożliwiają równomierne rozprowadzenia farb i zapraw oraz ich odpowiednią przyczepność.
Podstawowe typy mieszanek do gruntowania
Preparat do zabezpieczenia powierzchni ścian powinno się wybierać zgodnie z przeznaczeniem. Na rynku udostępniane są różne produkty, które doskonale nadają się pod nakładanie tynków gipsowych, wapiennych, a także malowanych powierzchni.
Jednym z podstawowych typów jest grunt głęboko penetrujący. To preparat szczególnie polecany do słabego i kruchego podłoża. Stosuje się go zwykle po to, aby wzmocnić powierzchnię starych betonowych posadzek czy tynków. Grunt penetrujący pomaga wyrównać chłonność. Zwykle zastosowanie znajduje przy zabezpieczeniu powierzchni do tynków wapiennych, gipsowo-kartonowych oraz cementowo-wapiennych.
Istnieją również specjalne mieszanki do gruntowania bezpośrednio pod tynk. To środek z dodatkiem cząsteczek mineralnych, które nie tylko wyrównują powierzchnię, lecz nadają jej chropowatej struktury. Znacznie ułatwi to późniejsze nakładanie i mocowanie kolejnych warstw na ścianie. Grunty znajdują zastosowanie przy pokryciu powierzchni zaprawą gipsową, cementowo-wapienną, a także podczas wykonania cienkowarstwowych tynków dekoracyjnych.
Uniwersalny grunt (nie)istnieje?
Na rynku można znaleźć różne preparaty, które w mniejszym lub większym stopniu dostosowane są do danego typu mieszanek. Również produkty uniwersalne są sprzedawane i znajdują szerokie zastosowanie podczas przygotowania powierzchni. Z powodzeniem można je więc stosować nie tylko pod tynki czy gładzie, lecz także farby, płytki, terakotową warstwę czy przygotowanie paneli.