Jak ustawić agregat tynkarski? Sprawdzamy jak uruchomić urządzenie do pracy
Tynkowanie z wykorzystaniem agregatu, z pewnością będzie łatwiejsze i szybsze. Aby jednak przeprowadzić ten proces w odpowiedni sposób i jednocześnie nie nadwyrężyć urządzenia, warto zastosować kilka praktycznych wskazówek. Zawsze trzeba w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo, jak również odpowiednio skonfigurować i połączyć elementy urządzenia. Przyjrzymy się dziś jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie silnika agregatu, podpowiemy także, o czym warto pamiętać podczas pracy z wykorzystaniem sprzętu.
Z czego składa się agregat tynkarski?
Jest to urządzenie, za pomocą którego można w sposób maszynowy nakładać tynk na powierzchnię ścian. Prawidłową pracę urządzenia umożliwia zestaw elementów ściśle skonfigurowanych ze sobą.
W skład wyposażenia agregatu wchodzi:
- układ wodny,
- mieszarka z pompą ślimakową pozwalająca przygotować natryskiwaną zaprawę,
- kosz zasypowy z podajnikiem tarczowym,
- rama urządzenia,
- motoreduktor podajnika oraz mieszanki i pompy,
- elektryczna skrzynka sterownicza.
Urządzenie ma stosunkowo prostą zasadę działania. Zaprawę tynkarską przed jego włączeniem wsypuje się do kosza zasypowego, z którego podajnik pobiera odpowiednią ilość do komory mieszarki. W tym samym czasie do wspomnianej komory dostarczana jest woda z układu hydraulicznego.
Powstała poprzez zmieszanie składników zaprawa jest następnie wytłaczana do pompy ślimakowej i wężem bezpośrednio prowadzona do pistoletu natryskowego. Podczas nakładania można regulować ciśnienie strumienia zaprawy za pomocą dostarczanego sprężonego powietrza.
Pierwsze uruchomienie – przebieg montażu i włączania maszyny
Każdorazowo podejmując się pracy z wykorzystaniem agregatu, należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Przy demontażu i montażu urządzenia powinny pracować minimum 2 osoby. Operator, który obsługuje maszynę musi być wyposażony w odzież chroniącą ciało oraz ochraniacze słuchu. Przed włączeniem urządzenia należy także sprawdzić wszystkie połączenia akcesoriów.
Aby przygotować sprzęt do pierwszego uruchomienia, należy przeprowadzić kilka czynności:
- Podłączyć wąż tłoczny zaprawy do jarzma pompy specjalną złączką zatrzaskową.
- Sparować wąż sprężonego powietrza z kolektorem.
- Przygotować wąż do pistoletu natryskowego z połączonych wcześniej elementów.
- Wykonać przyłącz urządzenia do sieci wodociągowej.
- Silnik motoreduktora mieszarki i pompy podpiąć do sieci elektrycznej.
- Połączyć motoreduktor z mieszarką oraz wkręcić ślimak do gumowej tulei pompy.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przed uruchomieniem urządzenia należy sprawdzić dokładnie podłączenia poszczególnych podzespołów. Szczególnie ważny jest układ hydrauliczny – uruchomienie pompy ślimakowej na sucho może skutkować jej zatarciem i uszkodzeniem motoreduktora.
W czasie eksploatacji urządzenia, wato także zwrócić uwagę na ilość wody dostarczanej do agregatu. Powinna być ona dostosowana do zaleceń producenta mieszanki, w innym przypadku nakładany tynk może nie spełniać swojej funkcji we właściwy sposób.