Jak ustawić agregat tynkarski? Sprawdzamy jak uruchomić urządzenie do pracy

Jak ustawić agregat tynkarski? Sprawdzamy jak uruchomić urządzenie do pracy

Tynkowanie z wykorzystaniem agregatu, z pewnością będzie łatwiejsze i szybsze. Aby jednak przeprowadzić ten proces w odpowiedni sposób i jednocześnie nie nadwyrężyć urządzenia, warto zastosować kilka praktycznych wskazówek. Zawsze trzeba w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo, jak również odpowiednio skonfigurować i połączyć elementy urządzenia. Przyjrzymy się dziś jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie silnika agregatu, podpowiemy także, o czym warto pamiętać podczas pracy z wykorzystaniem sprzętu.

Z czego składa się agregat tynkarski?

Jest to urządzenie, za pomocą którego można w sposób maszynowy nakładać tynk na powierzchnię ścian. Prawidłową pracę urządzenia umożliwia zestaw elementów ściśle skonfigurowanych ze sobą.

W skład wyposażenia agregatu wchodzi:

 • układ wodny,
 • mieszarka z pompą ślimakową pozwalająca przygotować natryskiwaną zaprawę,
 • kosz zasypowy z podajnikiem tarczowym,
 • rama urządzenia,
 • motoreduktor podajnika oraz mieszanki i pompy,
 • elektryczna skrzynka sterownicza.

Urządzenie ma stosunkowo prostą zasadę działania. Zaprawę tynkarską przed jego włączeniem wsypuje się do kosza zasypowego, z którego podajnik pobiera odpowiednią ilość do komory mieszarki. W tym samym czasie do wspomnianej komory dostarczana jest woda z układu hydraulicznego.

Powstała poprzez zmieszanie składników zaprawa jest następnie wytłaczana do pompy ślimakowej i wężem bezpośrednio prowadzona do pistoletu natryskowego. Podczas nakładania można regulować ciśnienie strumienia zaprawy za pomocą dostarczanego sprężonego powietrza.

Pierwsze uruchomienie – przebieg montażu i włączania maszyny

Każdorazowo podejmując się pracy z wykorzystaniem agregatu, należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Przy demontażu i montażu urządzenia powinny pracować minimum 2 osoby. Operator, który obsługuje maszynę musi być wyposażony w odzież chroniącą ciało oraz ochraniacze słuchu. Przed włączeniem urządzenia należy także sprawdzić wszystkie połączenia akcesoriów.

Aby przygotować sprzęt do pierwszego uruchomienia, należy przeprowadzić kilka czynności:

 1. Podłączyć wąż tłoczny zaprawy do jarzma pompy specjalną złączką zatrzaskową.
 2. Sparować wąż sprężonego powietrza z kolektorem.
 3. Przygotować wąż do pistoletu natryskowego z połączonych wcześniej elementów.
 4. Wykonać przyłącz urządzenia do sieci wodociągowej.
 5. Silnik motoreduktora mieszarki i pompy podpiąć do sieci elektrycznej.
 6. Połączyć motoreduktor z mieszarką oraz wkręcić ślimak do gumowej tulei pompy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed uruchomieniem urządzenia należy sprawdzić dokładnie podłączenia poszczególnych podzespołów. Szczególnie ważny jest układ hydrauliczny – uruchomienie pompy ślimakowej na sucho może skutkować jej zatarciem i uszkodzeniem motoreduktora.

W czasie eksploatacji urządzenia, wato także zwrócić uwagę na ilość wody dostarczanej do agregatu. Powinna być ona dostosowana do zaleceń producenta mieszanki, w innym przypadku nakładany tynk może nie spełniać swojej funkcji we właściwy sposób.