Tynkowanie – zlecić firmie czy wykonać samemu? Wady i zalety.

Tynkowanie – zlecić firmie czy wykonać samemu? Wady i zalety.

Jeśli masz zamiar zająć się tynkowaniem swojego nowego mieszkania – warto znać chociażby podstawy tej czynności.
Po co właściwie tynkujemy ściany? Odpowiedzi jest kilka. Najważniejszą funkcją tynku jest ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak np. wilgoć. Dodatkowo chroni on nasze mieszkanie przed ogniem oraz sprawia, że wnętrze naszego domu wygląda znacznie bardziej estetycznie i przyjaźnie. Tynk może sam w sobie być elementem wystroju, jak również jest niezbędny, jeśli zamierzasz pomalować nasze ściany, obłożyć je płytkami czy chociażby okleić tapetami.

Czy warto tynkować samemu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od Twojego doświadczenia i umiejętności. Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z samodzielnym tynkowaniem i nie przeraża Cię wizja straconych pieniędzy – droga wolna. Nie warto jednak próbować oszczędzić na kosztach i samemu zabierać się za to skomplikowane zadanie. Dlaczego? Ano dlatego, że chcąc zaoszczędzić pieniądze tak naprawdę narażasz się na jeszcze większe koszta, ponieważ konieczność zrywania tynku i nakładania go ponownie zabiera czas, nerwy i pieniądze, które w przypadku remontu mieszkania, mógłbyś przeznaczyć na przykład na nowe meble.

Zlecenie dla firmy

W sytuacji, w której wybierzesz jednak drugą opcję i pozwolisz by Twoim urządzanym mieszkaniem zajęli się profesjonaliści – wtedy warto wybrać odpowiednią firmę tynkarską. Zwróć uwagę na ich doświadczenie i opinie od byłych klientów. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o całą procedurę, zaoszczędzisz sobie stresu, czasu i pieniędzy. Twoim mieszkaniem zajmą się profesjonaliści, więc będzie ono w dobrych rękach. W krótkim czasie i w pełni skutecznie otynkują oni ściany w budynku. To sprawi, że nie będziesz musiał martwić się, że tynk w przyszłości odpadnie od ściany, a ty narobisz sobie dodatkowych kosztów.

Umiejętności to nie wszystko – liczy się również sprzęt

Samodzielne tynkowanie może być nieskuteczne również z powodu braku odpowiedniego sprzętu, który należy wykorzystać przy takiej pracy. Wiele profesjonalnych firm z długoletnim stażem poza umiejętnościami, posiada również odpowiedni sprzęt taki jak np. agregaty tynkarskie i mieszarki przepływowe, które znacznie usprawniają i ułatwiają pracę. Użycie odpowiednich narzędzi przez kompetentnego pracownika minimalizuje ryzyko niepoprawnego nałożenia tynku i wystąpienia nieprzyjemnych konsekwencji.