Tynkowanie wewnętrzne a zewnętrzne – jakie agregaty sprawdzają się najlepiej?

Tynkowanie wewnętrzne a zewnętrzne – jakie agregaty sprawdzają się najlepiej?

W branży budowlanej często używa się najprostszego i najbardziej ogólnego podziału tynków na te wewnętrzne i zewnętrzne. Materiał ten różni się jednak również pod względem liczby warstw, składu czy efektu wizualnego. Czym się różnią te produkty i jak je nakładać?

Tynki wewnętrzne – rodzaje

Istnieje wiele klasyfikacji tego typu produktów. Tynkowanie ścian wewnętrznych najczęściej wykonuje się poprzez zastosowanie zaprawy:

  1. gipsowej, czyli najszybciej wiążącej się, odpowiedniej w suchych, niewymagających pokojach,
  2. wapiennej, która bardzo dobrze reguluje wilgoć, dzięki czemu świetnie nadaje się do łazienek, ale ma niską odporność na uszkodzenia,
  3. cementowo-wapiennej, również odpowiedniej do łazienek czy kuchni,
  4. glinianej, o właściwościach paroprzepuszczalnych.

Dodatkowo, wyróżniamy również tynki jedno-, dwu- i trójwarstwowe, które należy nakładać właśnie w określonej przez producenta liczbie warstw. Często można także spotkać się z podziałem na zaprawy zwykłe i specjalne, na przykład dekoracyjne: strukturalne, mozaikowe, żywiczne.

Tynki zewnętrzne – rodzaje

Tutaj podstawowy podział obejmuje zaprawy tradycyjne i cienkowarstwowe. Tradycyjne to takie, które po nałożeniu mają około 3 cm grubości. Poszczególne produkty mogą się różnić składem, dlatego mówimy o tynkach zewnętrznych cementowych, wapiennych i cementowo-wapiennych. Dodatkowo, w sklepach dostępny jest też tynk wygładzający i podkładowy, które pozwalają wyrównać lub wygładzić powierzchnię ścian.

Tynkowanie zewnętrzne można wykonać również za pomocą tynków cienkowarstwowych. Używamy ich wtedy, kiedy dom jest dodatkowo ocieplony, a zaprawa pełni głównie funkcję ozdobną. Tutaj wyróżniamy tynki akrylowe, mineralne czy silikonowe.

Jaki agregat tynkarski wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju zaprawy używamy i w jakich warunkach pracujemy. Tynkowanie ścian zewnętrznych o dużej powierzchni najlepiej wykonać maszyną o sporej mocy i pojemności, czyli agregatem spalinowym. Z kolei tynkowanie wewnętrzne wymaga użycia mniejszego urządzenia o napędzie elektrycznym, odpowiedniego do mniejszych lub zamkniętych pomieszczeń. Taki agregat powinien być zasilany ze standardowej sieci 230 V albo 400 V, tak jak KALETA 6 i KALETA 6/230.

Do tynków o niewielkiej ziarnistości można wykorzystać agregat ślimakowy, który sam przygotowuje zaprawę, co przyspiesza prace. W przeciwnym wypadku należy użyć agregatu manualnego. Takie urządzenie co prawda wymagania ręcznego przygotowania mieszanki, ale zapewnia też większą uniwersalność.

Agregaty KALETA wyposażone są w pompy ślimakowe, które znacznie ułatwiają pracę. Sprawdź naszą ofertę i dobierz urządzenie idealnie do potrzeb.