Obsługa agregatu tynkarskiego, co należy wiedzieć?
Jak skonstruowany jest agregat tynkarski ?
Agregat tynkarski to urządzenie przeznaczone do mechanicznego nakładania tynków, odbywającego się w sposób ciągły. Poszczególne modele działają przy użyciu mieszanek mokrych lub suchych. Zawiera on liczne elementy, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę urządzenia. Do tych elementów zalicza się m.in:
- rama
- układ wodny
- układ sprężonego powietrza
- mieszarka z pompą ślimakową
- kosz zasypowy z podajnikiem tarczowym
- elektryczna skrzynka sterownicza
- motoreduktor mieszarki i pompy
- motoreduktor podajnika
Agregat tynkarski – podstawowe informacje
Po prawidłowym złożeniu urządzenia, podłączeniu go do źródła zasilania oraz sieci wodnej, po przeczytaniu instrukcji użytkownika i postępowaniu zgodnie z jej wskazówkami można przystąpić do pracy.
Do agregatu należy, do kosza zasypowego – wsypać suchą mieszankę tynkarską. Napędzany motoreduktorem podajnik wysyła ją do komory mieszarki,w której w tym samym momencie dozowana jest woda z układu wodnego. Z kolei w komorze mieszania występuje wymieszanie się suchej zaprawy z wodą z pomocą mieszaka, który z kolei napędzany jest przez motoreduktor. Dokładnie wymieszana zaprawa jest tłoczona przez pompę ślimakową do węża tłocznego a następnie do pistoletu natryskowego. Strumień powietrza doprowadzonego do pistoletu natryskowego z układu powietrznego wyrzuca już gotową mieszankę na powierzchnię. Oczywiście, strumień zaprawy można odpowiednio regulować dzięki ustawieniu dyszy powietrza pistoletu natryskowego.
Jak używać agregatu tynkarskiego ?
Zarówno w trakcie montażu, jak i demontażu podczas pracy powinny być obecne dwie osoby, a pracownik bezpośrednio obsługujący agregat powinien być zaopatrzony w ochronę słuchu oraz okulary ochronne. Na początku należy umieścić zaczepy kolumny w uchwytach mocowania na koszu oraz zacisnąć dźwignię zaciskową. Z kolei pompę ślimakową powinno się zamontować w jarzmie i przekręcić ją do kołnierza mieszarki. Do pistoletu natryskowego, a także kolektora powietrza należy podłączyć wąż sprężonego powietrza.
Za pomocą węża należy doprowadzić wodę z sieci wodociągowej. Ostatni krok to podłączenie agregatu tynkarskiego do prądu i po upewnieniu się, że wszystkie przełączniki są ustawione w pozycji zero. Po tych czynnościach można przystąpić do uruchomienia agregatu, pamiętając, że należy zamknąć zawór powietrza przy pistolecie, a wąż wody wychodzący z układu wodnego umieścić w wiaderku i uruchomić przepływ wody przyciskiem.
Przed użyciem maszyny trzeba odpowietrzyć wąż zasilający z sieci oraz układ wodny agregatu. Po uruchomieniu maszyny należy upewnić się, że silniki obracają się zgodnie z oznaczeniami. Kolejnym etapem jest ustalenie kierunku silnika – wyłącznik należy zabezpieczyć ogranicznikiem, aby nie zmienił swojego położenia. Następnie należy zamknąć zawór powietrza, a wąż podłączyć do kolumny mieszarki oraz odchylić motoreduktor. Komorę mieszarki powinno się napełnić wodą. Mieszak należy włożyć do kolumny i zasprzęglić go ze ślimakiem wraz z motoreduktorem, który trzeba połączyć z mieszarką – zamkiem klamrowym. W ostatnim etapie trzeba otworzyć zawór powietrza przy pistolecie, co spowoduje uruchomienie agregatu. Przy pompie wyregulować wydatek wody do komory mieszania zaworem wodnym. Kosz zasypowy napełnić suchą mieszanką – można przystąpić do pracy. Nie zapominajmy także, że po natrysku należy odciąć dopływ mieszanki, zamknąć zawór powietrza, natomiast wyłączniki ustawić na pozycję zero.