Warstwa tynkowa spełnia zarówno funkcję estetyczną, jak i ochronną dla ścian budynków. Odpowiednio rozłożona powłoka będzie skutecznie zapobiegać przedostawaniu się wilgoci, która może naruszyć strukturę konstrukcji. Tynk powinien być jednak przygotowany zgodnie z pewnymi zasadami. Istotny jest nie tylko dobór odpowiedniej mieszanki, czy proporcje jej składników. Jak się okazuje, znaczenie ma również grubość samej warstwy zaprawy, o czym dokładniej opiszemy w artykule.

Jak wybrać optymalną grubość tynku?

Specjaliści głoszą, że minimalna grubość warstwy tynkowej powinna być nie mniejsza niż 10 – 15 mm. Przeciętnie przygotowuje się warstwę 2-centrymetrową, z tym że zależy ona również od rodzaju zastosowanej mieszanki.

Przykładowo, jednowarstwowe tynki niezwilżane wodą z zaprawy fabrycznej powinny mieć grubość około 15 mm. Z kolei, stosując tynki ciepłochronne, warto przygotować większą grubość zaprawy (ok 2 cm)

Dobierając ten parametr, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • rodzaj budulca ścian, które zamierzamy pokryć,
  • rodzaj i typ mieszanki tynkowej,
  • sposób przygotowania powłoki (ręczny lub z wykorzystaniem agregatu),
  • główny cel przygotowania tynku.

Zbyt cienka lub zbyt gruba warstwa – jakie będą konsekwencje?

Grubość warstwy tynkowej ma szczególne znaczenie w stosunku do jej trwałości. To powłoka, której zadaniem jest zabezpieczenie ścian przed wilgocią i innymi warunkami atmosferycznymi z zewnątrz. Zatem jej struktura powinna zostać nienaruszona.

Przy zastosowaniu zbyt cienkiej warstwy, może ona nie spełniać swojej funkcji. W konsekwencji, po pewnym czasie, w miejscach, gdzie wystąpią ścienienia tynku, mogą zaznaczać się wilgotne plamy i przebarwienia, które zaburzą estetykę. Zbyt cienka warstwa nie będzie także w optymalny sposób zabezpieczać powierzchnię ścian przed wilgocią.

Problemem może okazać się również gruba powłoka. Może ona powodować między innymi:

  • kłopoty z równomiernym utwardzaniem i wiązaniem tynku (a w konsekwencji jego późniejsze obrywanie i osypywanie)
  • nierówności spowodowane obsuwaniem się nadmiaru warstwy tynkowej
  • większą podatność zaprawy na obsypywanie
  • wyższe koszty tynkowania

Z agregatem równomiernie pokryjesz ściany zaprawą

Wykorzystując agregat tynkarski, można znacznie łatwiej kontrolować grubość warstwy tynku. Dzięki maszynie szybciej pokryjesz powierzchnię, jak również struktura zaprawy i jej konsystencja będzie bardziej jednolita. Ręczne nakładanie zaprawy wymaga umiejętności, więc mniej doświadczeni pracownicy mogą przygotować nierównomierną powłokę.

Wykorzystując przykładowo, agregat tynkarski Kaleta, można znacznie skuteczniej pokryć tynkiem ściany i równomiernie zabezpieczyć całą ich powierzchnię. Ten sposób dodatkowo znacznie obniży koszty przeprowadzonych prac.