5 najczęstszych błędów tynkarzy
Zaprawa tynkowa zabezpiecza ściany mieszkania przed działaniem wilgoci, oraz nadaje mu odpowiedni wygląd. Jednakże, aby osiągnąć taki efekt, warstwa ochronna musi zostać przygotowana w odpowiedni sposób. W przypadku, gdy nie mamy wystarczającej wiedzy dotyczącej przeprowadzenia tego procesu, lepiej jest wynająć firmę. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne przygotowanie tynku, wystrzegaj się tych pięciu najczęstszych błędów, które mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość zaprawy…
Suchy grunt to podstawa
Aby tynk silnie przylegał do ścian, musi być przygotowane odpowiednie podłoże. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez niedoświadczone osoby jest brak lub niewłaściwe zagruntowanie podłoża. Może to powodować odspajanie się tynku przez zmniejszoną jego przyczepność lub za szybkie odciągnięcie wody zarobowej. Bez zastosowania gruntu dopasowanego do właściwości budulca ścian, przygotowany tynk szybko zacznie się obsypywać.
Kolejnym problemem podczas tynkowania może okazać się wilgoć. Zbyt duża zawartość wody znacznie obniży przyczepność zaprawy do ścian. Prawdopodobnie już podczas nakładania tynk zacznie odpadać, a proces ten nasili się po wyschnięciu zaprawy. Przed nałożeniem tynku warto więc pozostawić ściany do całkowitego wyschnięcia.
Aby warstwa tynkowa mogła się równomiernie utwardzać, trzeba także odpowiedniej temperatury. Nie powinna ona spaść poniżej 5°C, nie warto więc przeprowadzać procesu tynkowania w chłodnym okresie roku. Błędem jest także wykorzystanie urządzeń nadmuchowych przyspieszających wysychanie. Mogą one doprowadzić do zbyt gwałtownego odparowania wody i w konsekwencji nierównomiernego wysychania zaprawy.
Po co zmieniać dobry produkt?
No właśnie? Skoro kupuję przygotowaną fabrycznie zaprawę, po co decyduję się na dodanie do niej składników? I choć to pytanie wydaje się błahe, w rzeczywistości wielu mniej doświadczonych tynkarzy popełnia ten błąd. Słuchając rad niektórych wykonawców dodają oni do mieszanki substancje rzekomo poprawiające jej właściwości. W praktyce jednak, takie działania mogą znacznie obniżyć jakość tynku i opóźnić proces wiązania.
Tynkowanie rur i przewodów może stanowić wyzwanie…
Podczas tynkowania pojawiają się błędy przy pokrywaniu mieszanką przewodów elektrycznych i rur. Warto pamiętać, że niewłaściwe jest nakładanie mieszanki, gdy przewody przylegają do siebie. W takich miejscach najczęściej dochodzi do odpadania zaprawy.
W przypadku rur, przed tynkowaniem należy zabezpieczyć je otuliną izolacyjną. Dzięki niej możliwe będzie ocieplenie rur z zimną wodą, które zapobiegnie ich deformacjom przez niekontrolowane zamarzanie cieczy. Dzięki temu można również uniknąć powstawania wilgotnych smug na tynku.