Rodzaje najpopularniejszych tynków wewnętrznych
Przed przystąpieniem do tynkowania warto zapoznać się z najpopularniejszymi rodzajami tynków wewnętrznych. Wyróżnia się m.in. tynki wapienne, gipsowe czy cementowo-wapienne. Są jednak i osoby, które stosują klasyczne tynki gliniane. Co zatem warto wiedzieć o poszczególnych rodzajach tynków wewnętrznych?
Tynki cementowo-wapienne
Tynki cementowo-wapienne powoli wracają do łask. Mają postać tynku cementowo-wapiennego bądź wapienno-cementowego, w zależności od tego, które spoiwo w nim przeważa. Tynki cementowo-wapienne są nieco mocniejsze, a przy tym wiążą szybciej. Tynki wapienno-cementowe są słabsze, porowate i wiążą dłużej. Oba typy tynków sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, zarówno suchych, jak i wilgotnych. Cieszą się umiarkowaną popularnością na rynku.
Tynki wapienne
W tym przypadku podstawowym składnikiem tynków jest wapno hydratyzowane. Gotowe mieszanki suche zawierają ponadto kruszywo mineralne i inne domieszki. Tynki tego typu dość długo wiążą. Są odporne na kurczenie w czasie schnięcia. Dlatego ryzyko, że szybko popękają jest niewielkie. Tynki wapienne są jednak mniej wytrzymałe niż tynki cementowo-wapienne. Z drugiej strony bez obaw można je nakładać na stare tynki. Bardzo dobrze przepuszczają parę wodną. Są więc idealnym podłożem pod farby mineralne.
Tynki gipsowe
Gips to spoiwo, które wiąże zdecydowanie najszybciej. Z tego powodu większość tynków gipsowych to tzw. tynki maszynowe przeznaczone do nakładania agregatem. Z uwagi na szybki czas wiązania materiał ten nakłada się w jednym ciągu roboczym. Musi być równomiernie rozprowadzony i dobrze zatarty. W przeciwnym razie trzeba będzie go zestrugać lub nawet skuć. Na ogół tynki gipsowe ręczne posiadają dodatki, które spowalniają procesy wiążące. Polecane są raczej do niedużych powierzchni i pomieszczeń suchych.
Tynki gliniane
Tynki tego typu stosowane są rzadko i okazjonalnie. Glina to spoiwo, które nie ma bowiem zamkniętego czasu wiązania. Wykonane z niej tynki po zmoczeniu wodą wracają szybko do stanu plastycznego. Dlatego nawet po wielu latach można je ponownie obrabiać. Glina wchłania dobrze wodę, a więc tynki gliniane doskonale regulują wilgotność w pomieszczeniach. Obecnie nowoczesne tynki tego rodzaju w większości nadają się do nakładania maszynowego. To niezwykle istotne, gdyż to materiał dość ciężki. Tynki gliniane stosuje się na tradycyjne mury ceglane czy wykonane z ceramiki poryzowanej. W przypadku pozostałych tynków wcześniej często należy zastosować specjalną siatkę.