Jaki tynk na sufit? Podpowiadamy jak przygotować trwałą powłokę
Sufit może stanowić pewne utrudnienie w trakcie procesu tynkowania. Dostęp do powierzchni nie jest prosty, a nieodpowiednie nakładanie może spowodować szybkie odpadanie przygotowanej powłoki. Sufit może mieć także różną budowę, przez co należy dokładnie zastanowić się nad wyborem opcji tynkowania. Jak przeprowadzić taki proces? Podpowiemy w dzisiejszym artykule…
Tynkowanie ręczne czy maszynowe?
To pierwsza kwestia, którą warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem prac. Oba sposoby mają swoje wady i zalety, ponadto sprawdzą się w różnych sytuacjach.
Tynkowanie ręczne najlepiej przeprowadzić przy niewielkich powierzchniach sufitu. Wówczas dostęp do wszelkich zakamarków powierzchni będzie ułatwiony, a pracownik może bez pośpiechu przygotować warstwę o optymalnej grubości.
W przypadku dużych powierzchni dobrze jest wykorzystać agregaty tynkarskie. Pozwolą one równomiernie pokryć powierzchnię sufitu w stosunkowo krótkim czasie. Ze względu na nierównomierne zasychanie nakładanych ręcznie warstw, tynkowanie dużego sufitu w taki sposób mogłoby generować defekty w strukturze powłoki. Stosując agregat można znacznie przyspieszyć nakładanie, przez co twardnienie tynku będzie jednolite.
Jaki tynk do sufitu?
Dobór mieszanki zależy od kilku czynników, między innymi typu podłoża, wielkości tynkowanej powierzchni, rodzaju pomieszczenia czy ceny. Do zabezpieczenia sufitu najczęściej wykorzystywane są tynki gipsowe, które ze względu na wyjątkowe właściwości stały się bardzo popularne. Zaprawy tego typu świetnie układają się na podłożu, tworzą idealnie gładką powłokę i nie przepuszczają wilgoci.
Niekiedy wykorzystuje się również tynki dekoracyjne. To specjalne mieszanki, zawierające dodatkowe składniki, które pomagają przygotować unikalną fakturę powłoki. Rozwiązanie jest jednak bardziej kosztowne, a przy tym wymaga znacznie większych nakładów pracy…
Tynkowanie ręczne krok po kroku…
W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże. Nie powinno być ono zapylone, tłuste czy pokryte resztkami powłok malarskich z przeszłości.
Po tym kroku można przejść do gruntowania sufitu. Stosujemy do tego preparat ściśle dostosowany do rodzaju podłoża, przez co tynkowanie będzie znacznie efektywniejsze. Następnie po wyschnięciu ścian należy rozrobić zaprawę tynkową zgodnie ze wskazaniami producenta.
Tynk gipsowy nakładamy na sufit wykorzystując metalową pacę. Warto podkreślić, że takie mieszanki są produktami jednowarstwowymi, należy więc całą masę tynkarską nałożyć za jednym podejściem. Na końcu trzeba wyrównać powierzchnię stosując tzw. zaciąganie. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalną łatę tynkarską typu H.