Tynk gipsowy – dobry czy zły wybór?
Tynk gipsowy to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów wykończeń, stosowanych na ścianach i sufitach. Był on używany już w starożytności, przez wieki nie tracąc swojej popularności. Dzięki wszechstronnemu przeznaczeniu i licznym zaletom, również dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu inwestorów.
Rodzaje tynków gipsowych
Dzielimy je pod kątem sposobu ich aplikowania oraz grubości zastosowanej warstwy. W dużych obiektach inwestorzy najczęściej decydują się na maszynowe nakładanie zaprawy, które pozwala w szybki i wydajny sposób pokryć duże płaszczyzny. W mniejszych pomieszczeniach możemy nakładać ją ręcznie, co wymaga jednak nieco wprawy i poświęconego czasu. Biorąc pod uwagę grubość warstwy wyróżniamy tynk cienkowarstwowy – nieprzekraczający 6 mm oraz grubszy zwykły. W sprzedaży dostępne są również produkty z uszlachetniającymi dodatkami. Możemy wybierać spośród wersji ognioodpornych, o podwyższonej izolacyjności akustycznej lub termicznej, o zwiększonej twardości, a także z zawartością lekkich kruszyw.
Zastosowanie tynku gipsowego
To materiał o wszechstronnym użyciu. Może być wykorzystany do wykańczania ścian i sufitów zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Dobrze łączy się z wodą i szybko urabia, ułatwiając prowadzenie prac wykończeniowych. Doskonale przylega do każdego podłoża – betonu, cegieł, pustaków ceramicznych, gazobetonowych oraz wapienno-piaskowych. Dzięki niezwykle gładkiej powierzchni umożliwia uzyskanie estetycznego efektu w pokojach, kuchniach, gabinetach czy pomieszczeniach biurowych. Ze względu na łatwe wchłanianie wilgoci, nie jest polecany jedynie do wyjątkowo mokrych pomieszczeń – łazienek, pralni czy hal basenowych. Może być nakładany na podłoża o wilgotności nie przekraczającej 3%, przy minimalnej temperaturze powietrza +5 stopni Celsjusza.
Zalety tynku gipsowego
Nie wymaga on stosowania wstępnej obrzutki – dzięki temu możemy uzyskać cieńszą powłokę i ograniczyć koszty wykończenia ścian. Jest łatwy w aplikowaniu, a po wyschnięciu tworzy wyjątkowo gładką i estetyczną powłokę; dzięki temu nie ma konieczności nakładania dodatkowej gładzi. Charakteryzuje go dobra przyczepność, można go zatem stosować niemal na każdym materiale budowlanym. Jest odpowiednio elastyczny, nie wykazuje podatności na pęknięcia ani odpryski. Posiada niski współczynnik przenikania ciepła, sprzyjający oszczędnościom na ogrzewaniu. Dodatkowo spowalnia rozprzestrzenianie się ognia, zwiększając bezpieczeństwo w budynku. Nakłada się go szybko i sprawnie, z powodzeniem stosując zarówno w starszych, jak i nowych lokalach.