Jaki tynk zastosować na ściany z betonu komórkowego?

Generalny remont domu jest bardzo często związany ze zwieńczającym prace wstępne etapem tynkowania, czyli pokrywania surowych ścian powierzchnią mającą pełnić funkcję ochronną i dekoracyjną. Aby proces ten przebiegł sprawnie, bez komplikacji powinniśmy zainteresować się co najmniej podstawowymi zasadami warunkującymi udany remont. Odmienne prawidła dotyczą kilku zmiennych, takich jak rodzaj powierzchni lub oczekiwany efekt.

Podstawowe informacje o tynkach

Najogólniej dzielimy je na te stosowane wewnątrz budynków, bądź takie na zewnętrzne elewacje. Różnią się właściwościami, gdyż przybierają odmienne role. Bez względu na zastosowanie, powinny zachować jak największą przyczepność do podłoża oraz trwałość. Ze względu na skład spoiny, pojawiają się popularne produkty wapniowe, cementowe, gipsowe, a także ich mieszanki oraz struktury gliniane i szlachetne ze specjalnymi dodatkami w postaci drogich barwników lub kruszywa kolorowych kamieni.

Odmienność betonu komórkowego

Powstaje podczas wprowadzania pod odpowiednim ciśnieniem gazu, zwykle powietrza, w półpłynną masę cementową, co doprowadza w konsekwencji do powstania równomiernych przestrzeni i zmiany właściwości materiału. Powstaje z całkowicie naturalnych surowców, jak na przykład drobnoziarnisty piasek, woda, wapno, cement czy też gips. Taki skład jest gwarantem jakości oraz minimalnego, negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dzięki charakterystycznym porom beton definiuje wysoki wskaźnik dyfuzyjności, co zapewnia swoistą przepuszczalność dla tworzącej się pary wodnej. Komórkowa struktura przyjmuje ustawicznie nadmiar wilgoci z wnętrza pomieszczenia oraz oddaje ją, gdy powietrze stanie się zbyt suche, bądź niekomfortowe dla domowników. Taka regulacja przepływu gazowej wody i ściśle skorelowanej z tym temperatury w pokojach poprawia mikroklimat. Za bardzo ważną cechę produktu uznajemy mocno zasadowy odczyn, który hamuje rozwój drobnoustrojów, przykładowo chorobotwórczych bakterii, pleśni i innych rodzajów grzybów na powierzchni bloczków.

Rodzaj tynku a beton komórkowy

Na ściany pozbawione ocieplenia o prostej strukturze lub warstwowe z termoizolacją z wełny mineralnej używamy w praktyce wykończeniowej najczęściej cienkich, dedykowanych produktów mineralnych, jak cementowo-wapienne, silikatowe oraz silikonowo-silikatowe. Istotnym faktem jest konieczność wsparcia paroprzepuszczalnego działania podstawy. Przy obecności styropianu możemy stosować dowolny tynk na siatce zbrojonej z klejem.