Jak skutecznie pracować z agregatem?

Agregat tynkarski to urządzenie, które pozwoli nam w szybki sposób nakładać zaprawę na duże płaszczyzny ścian i sufitów. Jego ciągłe, automatyczne aplikowanie gotowej masy znacząco usprawnia cały proces, pozwalając na uzyskanie estetycznych efektów. Aby praca była skuteczna, warto znać sposoby działania oraz przestrzegać zasad prawidłowej obsługi maszyny.

Jak skonstruowany jest agregat do tynków?

To urządzenie o zaawansowanej budowie. Do jego głównych elementów należy mieszarka – gdzie zachodzi proces mieszania składników, sito – które oddziela z zaprawy zbyt duże elementy groźne dla urządzenia, pompa odprowadzająca masę do węża oraz przewód z pistoletem – stosowany do nakładania gotowego produktu na ścianę. W wyższej klasy modelach często zainstalowana jest również sprężarka oraz opcja zdalnego sterowania.

Jak działa agregat tynkarski?

Po wsypaniu suchej mieszanki do kosza zasypowego i przekazaniu jej do komory mieszarki dozowana jest odpowiednia ilość wody. Następnie maszyna miesza składniki do momentu uzyskania pożądanej masy. Jest ona później tłoczona pompą do węża oraz pistoletu natryskowego, który wyrzuca gotową zaprawę na ścianę lub inną, wybraną powierzchnię. Strumień mieszanki możemy precyzyjnie regulować, aby jak najłatwiej uzyskać wymagany efekt.

Jak skutecznie pracować z agregatem?

Niezbędne jest tutaj odpowiednie przygotowanie urządzenia. Koniecznie trzeba je podłączyć do prądu i wody, a także prawidłowo ustawić parametry. Ważną czynnością jest odpowietrzenie węża i układu wodnego. Jeżeli silniki pracują w prawidłowym kierunku, zabezpieczamy wyłącznik ogranicznikiem, a następnie napełniamy komorę mieszarki wodą. Otwarcie zaworu powietrza na pistolecie powoduje uruchomienie maszyny i pozwala na zasypanie kosza odpowiednią mieszanką zaprawy tynkarskiej. Po zakończeniu prac odcinamy dopływ, a wszystkie przełączniki ustawiamy w pozycji 0.

O czym pamiętać podczas pracy z agregatem tynkarskim?

Niezwykle ważna jest jego prawidłowa eksploatacja. Pozwala ona na długą i niezawodną  żywotność maszyny, minimalizując ryzyko awarii. Szczególną uwagę należy zwrócić na regularną konserwację sprzętu po każdym użyciu – zapobiegnie to zatkaniu przewodów i wpłynie na wydajność urządzenia. Sam agregat trzeba dobrać do rodzaju stosowanej zaprawy – umożliwia to sprawną i bezproblemową aplikację tynku.